Spojeným státům hrozí za Trumpa finanční krach, varuje část ekonomů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Spojeným státům hrozí za Trumpa finanční krach, varuje část ekonomů

,
Spojeným státům hrozí za Trumpa finanční krach, varuje část ekonomů
Zdroj: Profimedia.cz

Nízké mzdy a rostoucí americký vládní dluh mohou způsobit propad ekonomiky. Pozitivní ekonomické ukazatele, jako je nízká nezaměstnanost a podnikatelská důvěra, nevydrží do konce volebního období administrativy Donalda Trumpa, varují někteří američtí ekonomové. Vysoké vládní dluhy mohou způsobit výrazné oslabení dolaru, problém je také v nárůstu zadlužení amerických domácností. Studentské půjčky jsou dvojnásobné oproti roku 2008.

Zejména rostoucí dluhy mohou americkou ekonomiku rychle stáhnout do recese. Některé ukazatele, jako je zadlužení domácností nebo výše studentských půjček, naznačují dokonce horší stav než v roce 2008, kdy došlo k finanční krizi ve Spojených státech a posléze i ve zbytku světa.

Týdeník Newsweek upozornil na předpověď banky Goldman Sachs, která nepovažuje fiskální situaci Spojených státech za dobrou. Navíc ekonomové varují před stoupajícím globálním dluhem, který v prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhl rekordní úrovně 247 bilionů dolarů. Před deseti lety byl 177 bilionů dolarů.

Poradenská společnost McKinsey varovala, že globální dluh deset let od pádu banky Lehman Brothers stále roste. Na růstu se podílejí rovnoměrně vlády i firmy stojící mimo finanční sektor.

Růst vládního dluhu USA za posledních 10 let:

Us Government Debt

Zdroj: ieconomics.com

Spojené státy sice vykazují nízkou nezaměstnanost a vysokou důvěru firem v růst ekonomiky, tyto ukazatele ale nemohou zastřít hlubší problémy americké ekonomiky. Hlavní ekonom poradenské firmy Elliott Wave International Murray Gunn tvrdí, že velkým ekonomikám světa hrozí recese, která tu nebyla od roku 2008. „Pokud začne zpomalovat americká ekonomika, což naše analýza naznačuje, vysoké nominální hodnoty dluhu se stanou velkým problémem,“ zdůraznil.

V absolutních číslech se vládní dluh Spojených států dostal v srpnu 2018 na rekordní úroveň 21,5 bilionu dolarů. To je v přepočtu 469 bilionů korun (pro srovnání: výše rozpočtu ČR byla v roce 2017 1,3 bilionu korun). Jako poměr k HDP vládní dluh USA dosahuje 105 procent.

Narůstá i zadlužení amerických domácností. To činí 13,3 bilionu dolarů a je vyšší než v roce 2008. Studentské půjčky v roce 2008 byly na úrovni 611 miliard dolarů, nyní dosahují 1,5 bilionu dolarů. Američané mají také vyšší objem půjček na automobily než před deseti lety.

Ekonomický komentátor Peter Schiff tvrdí, že americká ekonomika je v horší kondici, než byla před deseti lety. „Myslím si, že budeme mít dolarovou krizi. Americká vláda má dvě možnosti. Nesplácet dluh nebo vyvolat masivní inflaci,“ uvedl Schiff.

Související články o americké ekonomice:

Komu se daří v Trumpově ekonomice? Kuchařům, barmanům a servírkám

Miliardář Tom Steyer chce vyhnat Trumpa z Bílého domu

Slavné oběti obchodní války. Na odvetu EU doplatí Jack Daniel’s i Harley-Davidson

Trump se opřel do Nike. Kritizuje kampaň s „antiamerickým“ Kaepernickem

 Reklamní billboard Nike s Colinem Kaepernickem v San Francisku