Nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let. Růst ekonomiky USA zpomalil na 2,3 procenta - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let. Růst ekonomiky USA zpomalil na 2,3 procenta

, čtk,
Nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let. Růst ekonomiky USA zpomalil na 2,3 procenta
Zdroj: Profimedia.cz

Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí zpomalila tempo růstu na 2,3 procenta, zatímco o čtvrtletí dříve činil růst v přepočtu na celý rok 2,9 procenta. Hlavním důvodem jsou nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedlo americké ministerstvo obchodu.

Hospodářský růst byl přesto lepší, než se očekávalo, a dostatečný na to, aby se přiblížil tříprocentnímu cíli, který stanovila administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters v průměru očekávali, že ekonomika zvolní tempo růstu na dvě procenta.

Ekonomiku zbrzdily také slabší podnikatelské investice do zařízení a do výstavby domů. Zpomalení tempa spotřebitelských výdajů je podle analytiků zřejmě dočasné, neboť trh práce je na dosah plné zaměstnanosti. Vysoká je i podnikatelská a spotřebitelská důvěra.


Jak vydělat na obchodní válce? Vsaďte na brazilské farmáře

 Kozí farma v Brazílii


První čtvrtletí bývá obecně slabší, dosažené výsledky tak pravděpodobně nedávají úplně reálný obraz vývoje ekonomiky. Analytici očekávají, že díky stimulačním opatřením Trumpovy administrativy hospodářský růst ve druhém kvartálu zrychlí.

Americká centrální banka (Fed) v březnu zvýšila základní úrok do pásma 1,50 až 1,75 procenta a v průběhu tohoto roku ho chce zvýšit ještě alespoň dvakrát. Ze zápisu z jejího posledního zasedání vyplývá, že oslabení v prvním čtvrtletí bude zřejmě jen přechodné.

Růst spotřebitelských výdajů, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí zhruba dvěma třetinami, v prvním čtvrtletí dosáhl 1,1 procenta. To je nejnižší tempo od druhého čtvrtletí 2013. Přitom v předchozích třech měsících se tyto výdaje zvyšovaly tempem čtyř procent. Na zhoršení má podíl zejména pokles prodeje motorových vozidel, oděvů a obuvi. Svou roli sehrálo zřejmě i zpoždění některých daňových plateb.

Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka: Umění obchodní války

 Čínský export - ilustrační foto

Přečtěte si také:

Chce to ocelové nervy. Trumpova cla zasáhnou i české oceláře

Mexiko, Írán, Japonsko. Noví agrární diplomaté by mohli začít své mise na jaře 2019

Obchodní válka s Čínou není problém, tvrdí profesor ekonomie Taylor


Ohodnoťte tento článek
Diskuze