Jak vydělat na obchodní válce? Vsaďte na brazilské farmáře - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak vydělat na obchodní válce? Vsaďte na brazilské farmáře

, tre,
Jak vydělat na obchodní válce? Vsaďte na brazilské farmáře
Zdroj: Profimedia.cz

Cla uvalená Spojenými státy na čínský dovoz a následná odvetná opatření Pekingu budí spoustu negativních emocí. Situace se ale dá také vnímat jako příležitost. Jak na obchodní válce vydělat, nebo alespoň neprodělat?

Investoři s rostoucí nervozitou sledují stupňující se napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které hrozí přerůst v regulérní obchodní válku. Americký akciový trh kvůli investorské defenzivě přišel za šest týdnů o biliony dolarů a zasaženy byly i další trhy včetně evropských.

Místo stažení peněz z trhů experti doporučují vnímat případnou obchodní válku jako příležitost. Zajímavé zhodnocení by mohly přinést investice do rozvíjejících se trhů, jako jsou Indie, Mexiko nebo Vietnam, píše britský web Thisismoney.

Největším vývozcem sojových bobů jsou Spojené státy. V případě uvalení čínských cel ale americká soja zdraží. To umete cestu na čínský trh dalším velkým producentům této komodity, tedy Brazílii a Argentině. Totéž platí pro vepřové maso. Americkou produkci může nahradit dovoz z Brazílie a Vietnamu.

„Dlouhodobým dopadem těchto obchodních restrikcí bude rapidní zvýšení objemu regionální obchodní výměny mezi rozvíjejícími se trhy, zatímco Spojené státy budou stát mimo,“ míní Kim Catechis, šéf divize rozvíjejících se trhů ve společnosti Martin Currie. „To bude dál vychylovat osu světového obchodu ve prospěch rozvojových trhů,“ dodává.

Co se týče odvětví, zaujímá největší podíl v americkém exportu do Číny segment letectví s podílem 12,5 procenta. Následují zmíněné sojové boby, osobní auta, polovodiče a průmyslové stroje. I v případě dovozních restrikcí na tyto produkty je vhodné poohlédnout se po možné konkurenci, byť tentokrát už nebude možné hledat tolik na rozvíjejících se trzích.

V každém případě je ale namístě snížit váhu amerických společností z těchto průmyslových odvětví v akciovém portfoliu, což může pomoci snížit případné budoucí škody.

Pokud se vám nepodaří na americko-čínském ukazování svalů vydělat, bylo by dobré alespoň neprodělat. Jak na to ve třech krocích, radí web CNBC.

1) Identifikujte rizika v investičním portfoliu

Ujistěte se, že váš mix hotovosti, dluhopisů a akcií obstojí, ať se na trhu děje cokoli.

2) Diverzifikujte

Je spousta oblastí, do nichž lze investovat. V ekonomikách zatížených tarify obvykle lépe prosperují malé společnosti. Příležitostí jsou rovněž akcie firem, které těží z oslabujícího dolaru. Obchodní válka dolaru neprospěje.

3) Věřte technologiím

Obě odvětví zůstávají dobrým místem pro uložení peněz. Technologie jsou motorem globální ekonomiky a cla je prakticky nepostihnou.

Dále čtěte:

Berete víc než 40 tisíc měsíčně? Patříte k 1 procentu nejbohatších lidí na světě

Zisky investujte, nezadlužujte se. Warren Buffett radí, jak zbohatnout

 Miliardář Warren Buffett


Ohodnoťte tento článek
Diskuze