Radary MADR podruhé: Izraelci nabízejí technologii za 3,5 miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Radary MADR podruhé: Izraelci nabízejí technologii za 3,5 miliardy

,
Radary MADR podruhé: Izraelci nabízejí technologii za 3,5 miliardy
Zdroj: Charles Abarr

Izraelská vláda poslala do Prahy aktuální cenovou nabídku svých radarů MADR. Za pořízení osmi souprav zaplatí Česko 3,5 miliardy korun.

„Izraelská strana nám nabídla stejnou cenu jako minule,“ reaguje Filip Říha, náměstek ministra obrany pro vyzbrojování. „V přepočtu tedy 3,5 miliardy korun,“ uvádí finální cenu včetně DPH. Jde o stejnou sumu, za níž chtěl resort radary ELM 2084 MMR izraelské firmy Elta Systems pořídit i při minulém výběru, který se však nesmírně táhl, až jej ministr Lubomír Metnar (za ANO) na konci loňska definitivně stornoval.

Přestože je tedy pořizovací cena stejná jako v roce 2016, kdy původní obchod ohlásil tehdejší ministr Martin Stropnický, obrana si raději nechá zpracovat nový znalecký posudek. Ten by měl říct, jestli je 3,5 miliardy korun optimální částka. „Chceme mít absolutní jistotu, proto jsme oslovili znalce, aby cenu posoudil. Jeho posudek bychom měli mít v průběhu září,“doplňuje Říha.

Věříte, že Česko někdy dokončí nákup radarů MADR?

Jak vyplývá z Registru smluv, posudek vytváří znalec Martin Mlýnek. Za jeho služby zaplatí ministerstvo obrany 423 tisíc korun včetně DPH. Jde tak o další stovky tisíc vyplacené za poradenství v rámci tohoto nákupu.

Obrana už dřív zaplatila 290 tisíc korun právní kanceláři VKS Legal, která vyslala svou expertku Petru Buzkovou, aby pomáhala při vyjednávání s Izraelci a sestavování smlouvy.

„Externí právní služby využíváme minimálně, v tomto případě jde ale o velký kontrakt, navíc na úrovni vláda-vláda, proto jsme chtěli mít nezávislou právní expertizu od renomované advokátní kanceláře,“ vysvětlil předloni v létě Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Po minulých zkušenostech, kdy ministerstvo ohlásilo několik zaručených termínů podpisu nákupní smlouvy, aby pak nevyšel ani jeden, teď resort nechce přesně specifikovat, kdy by mohli úředníci kontrakt definitivně dotáhnout. Až se nákup schválí, obrana bude muset navíc vyjednat smlouvu na servis a údržbu. Ta by měla v rámci dvacetiletého životního cyklu radarů vyjít na 2,1 miliardy korun bez DPH.

Čtěte komentář k tématu:

Deadline se blíží, kolem radarů je ale ticho

Přečtěte si také:

Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

Do hry se vrátili spekulanti, komentuje soupeření Zbrojařů Hynek

Komentář: Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

Vrchol za perestrojky. Zbrojní produkce v roce 1987 činila 29 miliard

Ohodnoťte tento článek
Diskuze