Puma v rozběhu. Na pomoc si bere fotbal, kriket i hip-hop - Euro.cz

Přihlášení

Puma v rozběhu. Na pomoc si bere fotbal, kriket i hip-hop

,
Puma v rozběhu. Na pomoc si bere fotbal, kriket i hip-hop
Zdroj: Profimedia.cz

Německý výrobce sportovního oblečení a vybavení Puma je blízko uzavření lukrativní sponzorské smlouvy s anglickým klubem Manchester City, která má posílit jeho postavení mezi špičkou na fotbalovém trhu. Ke svému rozmachu chce Puma skrze kriketovou hvězdu využít i indický trh, přes hip-hopového velikána Jay-Z zase míří i mimo sportovní hranice.

Dosavadní suverénní lídr nejvyšší anglické soutěže Premier League Manchester city je podle britských médií blízko dohody s Pumou na uzavření dlouholetého kontraktu. Ročně by si podle spekulací měl přijít na sumu kolem 50 milionů liber (1,4 miliardy korun), a výrazně si tak polepšit oproti současné smlouvě s konkurenční Nike, která mu garantuje 20 milionů liber za rok.

Jak je vyjednávaný kontrakt lukrativní pro City, tak je i prestižní pro Pumu, protože jím naruší hegemonii dua Nike – Adidas na předních příčkách sponzorských smluv s velkými evropskými kluby (viz tabulku). Německá společnost tím potvrzuje svůj záměr výrazněji se prosadit na fotbalovém trhu.

Nejlukrativnější smlouvy na fotbalové dresy
Klub Značka Roční příjem (v mil. liber) Trvání smlouvy
1. FC Barcelona Nike 100 2018-28
2. Manchester United Adidas 75 2015-25
3. Chelsea Nike 60 2017-32
4. Bayern Mnichov Adidas 42,5 2015-30
5. FC Barcelona Nike 35 2008-18
6. Real Madrid Adidas 34 2012-20
7. Chelsea Adidas 30 2013-17
8. Arsenal Puma 30 2014-19
9. Tottenham Nike 30 2017-
10. Liverpool Warrior 25 2012-18

Zdroj: Daily Mail

Vlajkovou lodí Pumy v Anglii byl dosud Arsenal, s nímž má platnou smlouvu ještě na dvě sezony za 30 milionů liber ročně. Už nyní se ale spekuluje o tom, že londýnský tým přejde k Adidasu, který by mu měl nabídnout lepší podmínky. Vedení klubu údajně zvažuje, zda počkat, nebo se vydat cestou Chelsea, která loni i za cenu smluvní pokuty předčasně ukončila kontrakt právě s Adidasem a dohodla se s Nike.

Puma už však myslí dopředu a podle nejnovějších zpráv se hodlá zaměřit na Manchester City, který má i díky masivním investicím šejka Mansúra v posledních letech lepší výsledky než Arsenal a v právě probíhající sezoně patří mezi nejlepší evropské týmy.

K výraznějšímu prosazení na globálním sportovním trhu má Pumě výrazně pomoci i Indie. V tomto ohledu pro ni byla klíčová dohoda s Viratem Kohlim. Indický hvězdný hráč kriketu podepsal letos s Pumou osmiletou smlouvu, která mu vynese celkem 110 miliard rupií (přibližně 364 milionů korun). V Indii šlo o velký průlom, protože Kohli se stal vůbec prvním místním sportovcem, který sponzorskou smlouvou s jednou značkou překonal hranici 100 crore (1 crore = 10 milionů rupií).


Blamáž Nike: lize dodala nekvalitní dresy, basketbalisté ji sabotují

 Nike od roku 2017 sponzoruje NBA. Kontrakt za miliardu dolarů je uzavřen na 8 let


Kohli se s Pumou dohodl i na uvedení vlastní značky a loga a stal se jejím ambasadorem. Navzdory rekordní smlouvě je však podle expertů jeho hodnota ještě vyšší a Pumě se může bohatě vyplatit. Ještě více jí totiž otevře rostoucí indický trh, ve kterém vidí budoucnost společnosti ze všech odvětví – od technologií přes obchod až právě po sport.

Puma se ale nehodlá omezovat pouze na sport a k propagaci své značky využívá i známé umělce, například zpěvačky Rihannu či Selenu Gomez. Velký rozruch pak vyvolalo oznámení spolupráce s legendárním hiphoperem Jay-Z. Prvním krokem je podpora právě probíhajícího turné k nové desce 4:44, ke kterému už vznikla limitovaná edice bot. Obě strany však už avizovaly, že následovat budou další projekty, jejichž podoba bude oznámena později.

Mezi další známá jména spojená s Pumou patří jamajský sprinter Usain Bolt, který je i po ukončení kariéry jejím ambasadorem, fotbalisté Sergio Agüero, Antoine Griezmann nebo Marco Reus a jezdec formule 1 Lewis Hamilton. Německá společnost kromě toho obléká například fotbalové reprezentace Itálie nebo České republiky. V Česku obstarává týmy z Plzně a Teplic.

Jak sehnat lístky na zahraniční fotbal? Přečtěte si návod

 Lístky na fotbal - ilustrační foto

Dále čtěte:

Sportovním klubům vládnou Cowboys. Jejich hodnota šplhá ke sto miliardám

Obchod miliardářů. Zakladatel Alibaby kupuje od Prochorovova basketbalový tým

Navždy spolu: Ronaldo podepsal doživotní kontrakt s Nike