Proškrtané menu. Restaurace pomalu ztrácejí hosty i optimismus - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Proškrtané menu. Restaurace pomalu ztrácejí hosty i optimismus

,
Proškrtané menu. Restaurace pomalu ztrácejí hosty i optimismus
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Každé omezení provozu přináší provozovatelům restaurací a barů náklady a snižuje tržby. Nejhorší je ale strach.

Při sledování videa, na němž izraelští restauratéři rozbíjejí talíře na protest proti úplnému uzavření gastronomických provozů i během nejvyšších židovských svátků a následujících týden trvajících oslav svátku Sukkot, může být citlivějším povahám až do pláče. Po měsících restrikcí už není z čeho brát. Už nejde o nižší tržby a nutnost propustit pár zaměstnanců, už jde o existenci celého jednoho podnikatelského odvětví a přinejmenším o důstojný život těch, kteří v něm pracují.

V New Yorku dostaly restaurace povolení otevřít své vnitřní prostory k 30. září. Po půl roce bez hostů smějí ale restaurace zaplnit jen 25 procent míst. K tomu jsou podniky povinny zajistit měření teploty hostů a jeden z každé skupiny spolustolovníků musí zanechat restauraci své kontaktní údaje. Jídla a nápoje se smějí servírovat jen do půlnoci. Zoufalství provozovatelů restaurací je stejné jako v Izraeli, jen jeho projevy se liší.

Prominentní oběti

Gastronomie je jedním z odvětví, které pandemie covidu-19 zasáhla extrémně citelně. Tak, že se z ní bude těžko vzpamatovávat a mnohým podnikům napříč oborem zasadí smrtelnou ránu. Zatímco u nás zatím známé restaurace přežívají, byť na hraně svých možností, ze zahraničí už se hrnou smutné zprávy i z míst, jež rozhodně nebyla těsně před krachem a neposkytovala podprůměrné služby, které by si nezasloužily podporu hostů.

\"\"

Konec oznámilo hned několik špičkových podniků v dánské Kodani. Ty, které ještě začátkem roku…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?