Propouštíme! Vláda se na nás vykašlala, tvrdí zklamaní podnikatelé - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Propouštíme! Vláda se na nás vykašlala, tvrdí zklamaní podnikatelé

,
Propouštíme! Vláda se na nás vykašlala, tvrdí zklamaní podnikatelé
Zdroj: čtk

Kvůli tvrdým opatřením proti šíření koronaviru se podnikatelé zbavují prvních zaměstnanců. Propouští restaurace, prádelny, cestovní agentury, hotely či autobazary, hrozí zánik českého lázeňství i sklářství. V dubnu se nezaměstnanost v Česku může zvýšit až na dvojnásobek a na konci roku může atakovat dokonce hranici 10 procent, varují analytici.

Její byznys je ze sta procent navázaný na cestovní ruch, který kvůli omezování svobody pohybu v posledních týdnech celosvětově utichl. Zakázky běžně přijímá od hotelů a dalších ubytovacích zařízení, která teď zejí prázdnotou. Prezidentka Asociace prádelen a čistíren ČR a zároveň jednatelka společnosti Textile Washing Company Jana Puškáčová přitom převzala řízení této prádelny teprve na začátku března. A už musí propouštět.

„Bohužel nemůžeme jinak. Naši zaměstnanci už několik týdnů nemají žádnou práci a jinou jim nabídnout nemůžeme,“ říká jednatelka. Rozloučit se v posledních březnových dnech musela s 35 agenturními pracovníky a dalšími 15 kmenovými zaměstnanci, tedy s více než polovinou z devadesáti pracovníků, kteří za běžného stavu obstarávali provoz firmy.

„Mám stoprocentní propad odbytu. Správně bych měla zrušit všechna pracovní místa. Snažím se i přesto zachovat alespoň nějaká,“ říká Puškáčová. Z kroků vlády je zklamaná. „Uvítala bych spíš jasnou řeč než každý den plejádu nových opatření. Už se v tom nevyznáme. Vládní pomoc navíc přichází pozdě,“ stěžuje si jednatelka. Ani neočekává, že se v cestovním ruchu situace po uvolnění pravidel nějak zlepší. Celý letošní rok bude podle ní vysoce ztrátový. „Nedělejme si iluze, že v polovině roku budeme mít zpět 90 pracovníků. Rychlé oživení nečekám,“ předvídá Puškáčová.

Hromadné propouštění zvažuje podle odborů hned několik velkých hotelových řetězců. Na nedostatek…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?