Nejen sucho: zisk Energo-pro srazil postih 615 milionů za předčasné splacení úvěrů - Euro.cz

Přihlášení

Nejen sucho: zisk Energo-pro srazil postih 615 milionů za předčasné splacení úvěrů

,

Není zisk jako zisk. Zatímco v případě provozního zisku před odpisy zaznamenala firemní skupina Energo-Pro byznysmena Jaromíra Tesaře meziroční nárůst o 22 procent na 136 milionů eur, čistý zisk naopak klesl o 13 procent na 15 milionů eur (385 milionů korun). Druhý z ukazatelů totiž ovlivnila platba za předčasné splacení úvěrů České exportní bance. Tržby stagnovaly na hodnotě 846 milionů eur.

Zisky firem podnikajících v oboru vodní energetiky kazí sucho, ale tentokrát je hlavní příčina slabšího výsledku jinde. Skupina Energo-Pro během loňského roku doplatila zbývající úvěry u České exportní banky. Nebylo to však zadarmo. Banka si za předčasné splacení naúčtovala poplatek ve výši 24 milionů eur (615 milionů korun), který výrazně zhoršil loňský výsledek hospodaření.

Firma loni předčasně splatila úvěry od ČEB v objemu 4,35 miliardy korun, které čerpala na nákup vodních elektráren v Turecku a rozvodné sítě v Bulharsku. Podle smlouvy s bankou musela skupina Energo-pro uhradit úroky, o které banka přišla v důsledku předčasného splacení.

V současnosti již Energo-Pro bankovní úvěry nečerpá, externí financování zajišťují dvě emise dluhopisů splatných v letech 2022 a 2024.


Přehrada černého vlka. Energo-Pro staví v Turecku projekty za 17 miliard korun


Tesařova firemní skupina se zaměřuje hlavně na provozování vodních elektráren v Gruzii, Turecku a Bulharsku. Zatímco výrobu elektřiny v Turecku dál omezovalo sucho, bulharské hydroelektrárny se vrátily k normálnímu provozu. Vedle toho Energo-Pro vlastní rozvodné sítě na většině gruzínského území a v severovýchodní části Bulharska. Celkem tak dodává elektřinu do více než 2,4 milionu odběrných míst, jak společnost uvádí ve výroční zprávě za rok 2018.

Skupina Energo-Pro představuje hlavní, ale nikoliv jedinou oblast podnikání Jaromíra Tesaře. Byznysmen vlastní také slovinskou strojírenskou firmu Litostroj Power a dvě vodní elektrárny na českém území. Ty se nacházejí u Litoměřic a Brandýsa nad Labem. Dvě největší hydroelektrárny, 280megawattový Alpaslan a 100megawattový Karakurt, mají právě teď Tesařovy firmy ve fázi výstavby.

Dále čtěte:

Voda teče bez ohledu na politiku. Energo-Pro rozjíždí ambiciózní projekty

Byznys v Turecku znervóznil věřitele Energo-pro. K panice není důvod, uklidňuje firma

Miliardář Tesař rozmnožil majetek. Jeho Energo-Pro vydělala přes 1,3 miliardy

Miliardář Tesař píše šéfům ČEZ: Prodej vašich bulharských firem je zmatečný a neprůhledný