Potrubí za 13 miliard. Modernizace plynovodu Net4Gas zvýší přepravní kapacitu do Bavorska - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Potrubí za 13 miliard. Modernizace plynovodu Net4Gas zvýší přepravní kapacitu do Bavorska

,
Potrubí za 13 miliard. Modernizace plynovodu Net4Gas zvýší přepravní kapacitu do Bavorska
Zdroj: Shutterstock

Navzdory politickým sporům a kontroverzím pokračuje stavba plynovodu Nord Stream 2 podle plánu. Část ruského plynu, který dorazí na německé území po dně Baltu, následně proteče českou potrubní sítí. Provozovatel páteřní sítě plynovodů v Česku Net4Gas proto spustil investiční projekt s názvem Capacity4Gas. Modernizace starších potrubí a výstavba nových vycházejí dohromady na zhruba 500 milionů eur (13 miliard korun).

Aktuálně Net4Gas hledá generálního dodavatele stavebních prací a souvisejících služeb na nové trase plynovodu o délce přibližně 150 kilometrů. Nové potrubí, neoficiálně nazývané Gazela 2, povede z Hory svaté Kateřiny v Krušných horách až do Přimdy na česko-bavorské hranici.

Již na konci loňského roku Net4Gas vypsal soutěž na dodávku ocelových trubek, v samostatných soutěžích pak vybírá dodavatele dalších zařízení a technologií. V některých případech je již o vítězi rozhodnuto, například nové kompresorové stanice dodá konsorcium společností Strabag a PSJ Hydrotranzit, kompresory na elektrický pohon zase firma Thermodyn. Tato součást projektu Capacity4Gas je již ve výstavbě, celý projekt má být dokončený do konce roku 2021.

Spuštění investičního programu v rozsahu až 500 milionů eur je reakcí na výsledek celoevropské aukce přepravních kapacit, která se odehrála v březnu 2017. Zájem obchodníků o přepravu plynu přes české území vzrostl již po spuštění první etapy Nord Streamu, putuje přes nás ruský plyn určený pro zákazníky na jihu Německa, v Rakousku, Itálii i na Slovensku. Po roce 2020 se odehraje další skokový nárůst, sítí Net4Gas proteče až 40 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Regulační úřad otočil: česko-rakouský plynovod dostal šanci

 ilustrační foto

Dále čtěte:

Plynárenská firma Linde chystá zpětný odkup akcií za šest miliard dolarů

Nord Stream 2 bude do konce roku hotov, zní z OMV. Americké výhrůžky sankcemi ho nezastaví

Energie zdarma: odpadní teplo by mohlo vytápět 800 tisíc českých domácností

 Vysoké pece v Třineckých železárnách

Ohodnoťte tento článek
Diskuze