Poradenství pro Dukovany přijde stát na 163 milionů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Poradenství pro Dukovany přijde stát na 163 milionů

,
Poradenství pro Dukovany přijde stát na 163 milionů
Zdroj: ČEZ

Mezi poradci je i bývalý šéf ČEZ Jan Vacík. Za jeho působení přišla společnost téměř o půl miliardy.

V pondělí má vláda projednat rozpočet Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů a vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. Tedy orgánů zodpovědných za přípravu výstavby nových reaktorů v Dukovanech a případně i v Temelíně. Pokud kabinet dokument schválí, měly by výbor a zmocněnec v následujících čtyřech letech dostat celkem 163,7 milionů korun na poradce, právníky a experty.

Celkem 23 milionů je určeno na nově vzniklý poradní tým zmocněnce Míla, do kterého patří Jan Vacík, Josef Michalec, Jaromír Novák, Vladivoj Řezník a Jana Siegerová. Většinou jde o lidi s letitou praxí v energetice.

„Jedná se o částku navrhovanou pro vládního zmocněnce a pět renomovaných odborníků z oblasti energetiky na období 4 let. Je to expertní tým, který si sestavil vládní zmocněnec, aby mohl plnit úkoly zadané Stálým výborem v této nanejvýš náročné fázi přípravy výstavby nových jaderných zdrojů,“ uvedl náměstek ministra průmyslu pro energetiku René Neděla.


Přečtěte si:

Dukovanská jaderná fraška. Výstavbu reaktorů může zhatit nedostatek vody

Jaderná elektrárna Dukovany.


Širší veřejnosti je známější pouze Vacík, která stejně jako Míl stál v minulosti v čele ČEZ. Za svého působení podepsal nevýhodnou smlouvu o odběru uhlí s Mosteckou uhelnou, na jejímž základě musel ČEZ později vyplatit smluvní pokutu 457 milionů korun. Později nastoupil do vedení Appien Group, které Mostecká uhelná patřila. Loni na podzim pak neúspěšně kandidoval do pražského zastupitelstva za SPD Tomia Okamury.

Největší částku ve výši celkem 83 milionů korun však spolyká ekonomicko-finanční poradenství související s přípravou nejpravděpodobnějšího investorského modelu, kdy investorem bude sám ČEZ a stát mu prostřednictví vzájemné smlouvy bude snažit krýt záda. To má firmě otevřít cestu k laciným úvěrům.

Jaký zdroj energie má stát preferovat?

Součástí budou i tržní analýzy pro Evropskou komisi. Ačkoliv stát nepočítá s garancemi a podporu jako tomu je ve Velké Británie a Maďarska, po tamních zkušenost bude muset i tak s největší pravděpodobností své angažmá v Bruselu vysvětlovat. Na přípravu smlouvy s ČEZ a podkladů pro unii padne i 32 milionů za právní služby. Zbylých 15 milionů korun pak připadne auditorům. Ti mají dohlédnout na to, že podklady dodané ČEZ sedí.

Jak upozorňuje Edvard Sequens ze sdružení Calla, doposud bylo v rozpočtu ministerstva průmyslu na poradenství související s novým blokem vyčleněno 32 milionů korun. „Vysoký nárůst je dán i plánovanou štědrostí vůči poradenským firmám, zmocněnec jim navrhuje hodinovou sazbu nejčastěji 15-25 tisíc korun,“ kritizuje Sequens.

Na obhajobu vysokých výdajů uvedlo ministerstvo průmyslu srovnání personálních nákladů na straně ČEZ. V průběhu výběrového řízení by mělo jít o 200 až 250 milionů, během výstavby až o 1,3 miliardy korun.

Čtěte také:

Boj o dostavbu Dukovan přiostřuje. Korejci se dotahují na Rosatom

Smlouva s ČEZ o stavbě nového bloku je lepší než garance, tvrdí Babiš. Stát tím získá větší kontrolu

ČEZ letos v Temelíně investuje 1,5 miliardy korun. Chystá modernizaci i posílení bezpečnosti

Stavět, či nestavět jaderný reaktor. Korejci i další zájemci si možná budou muset počkat

Temelín loni vyrobil 15,6 terawatthodin elektřiny, odstávky trvaly čtvrt roku

Antijaderné Rakousko vystaví přírodní „reaktor“ starý dvě miliardy let

Dukovanská jaderná fraška. Výstavbu reaktorů může zhatit nedostatek vody