Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Odškodnění při dopravní nehodě
Odškodnění při dopravní nehodě
Autor: Shutterstock

Stali jste se obětí dopravní nehody? Přečtete si, kdy máte ze zákona nárok na odškodné

22. listopadu, 10:24 - Tomáš Bohuslav
Odškodnění při dopravní nehodě
Odškodnění při dopravní nehodě
Autor: Shutterstock
22. listopadu, 10:24

Být účastníkem dopravní nehody patří mezi takové zážitky, jež si budete pamatovat až do konce svého života. Tím spíš, pokud jste při ní bez vlastního přičinění utrpěli nějakou zdravotní či psychickou újmu. Nastane-li takový případ, můžete se po viníkovi, respektive jeho pojišťovně domáhat odškodného. V jakých konkrétních situacích je zákon na vaší straně?

Výčet případů, v rámci nichž se může poškozený domáhat finanční kompenzace, lze najít v občanském zákoníku. Dojde-li k ublížení na zdraví druhé osoby, má tento člověk nárok na odškodnění za:

  • vytrpěnou bolest,
  • ztížení společenského uplatnění (trvalé následky),
  • léčebné výlohy a další náklady spojené s péčí o zdraví,
  • případnou další nemajetkovou újmu,
  • ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti,
  • ztrátu výdělku po skončení pracovní neschopnosti,
  • bezplatně poskytovanou práci.

Jak ovšem upozorňuje web Autobible.cz, tyto náhrady nemůže poškozený požadovat zcela automaticky. Každá nehoda je jiná, a přesně v tomto duchu je potřeba přistupovat i k samotnému posudku jeho zdravotního stavu.

Využijte služeb soudního znalce

Bolestné, respektive odškodné se vyplatí řešit rovnou s pojistitelem vozidla, jehož řidič dopravní nehodu způsobil. Je to o poznání rychlejší a efektivnější cesta, než kdybyste se snažili vymáhat kompenzaci přímo u viníka kolize. Mějte se však na pozoru. Dotčená pojišťovna se totiž bude snažit hájit především své vlastní zájmy, a proto se může stát, že vaše odškodné značně pokrátí.

Abyste tomu předešli, je dobré nespoléhat se výhradně na posudek smluvního lékaře pojišťovny. Obraťte se rovněž na soudního znalce, který bude vycházet z takzvané Metodiky Nejvyššího soudu, což je všeobecně uznávaný mechanismus sloužící k vypočtení odškodnění v důsledku bolesti a ztížení společenského uplatnění. Náhrady vypočtené prostřednictvím tohoto postupu bývají zpravidla o poznání vyšší, než jak by je vyčíslil lékař pracující pro pojišťovnu.

Pakliže by byl v důsledku dopravní nehody zahájen soudní spor, buďte v tomto trestním řízení aktivní (dovoluje-li vám to váš zdravotní stav). I tímto svým přístupem totiž předejdete tomu, aby došlo k jakémukoliv krácení odškodného.

Kdy máte na finanční kompenzaci právo?

Existuje celá