Obrana musí zrušit smlouvu na nákup granátů. Uzavřela ji před uplynutím lhůty pro námitky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Obrana musí zrušit smlouvu na nákup granátů. Uzavřela ji před uplynutím lhůty pro námitky

, čtk,
Obrana musí zrušit smlouvu na nákup granátů. Uzavřela ji před uplynutím lhůty pro námitky
Zdroj: Profimedia.cz

Ministerstvo obrany musí do sedmi měsíců zrušit smlouvu na nákup útočných granátů, nařídil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ministerstvo ji totiž uzavřelo před uplynutím lhůty pro podání námitek. Ministerstvo rozhodnutí respektuje a bude se jím řídit.

Zakázku na nákup deseti druhů ostrých i cvičných ručních granátů vyhlásilo ministerstvo loni v červnu. Podle mluvčího ministerstva Jana Pejška se přihlásily čtyři firmy. Česká zbrojovka nabídla nejnižší cenu, a to 193 milionů korun. Ministerstvo Českou zbrojovku vybralo v prosinci a týž měsíc s ní uzavřelo smlouvu. S ohledem na veřejný zájem ÚOHS umožnil, aby ministerstvo mohlo ještě sedm měsíců smlouvu naplňovat, tedy po tuto dobu granáty od vybrané firmy nakupovat.

Česká zbrojovka už rozhodnutí antimonopolního úřadu obdržela, potvrdil manažer firmy Petr Vávra. „Až budeme vědět, kdy přesně vstoupilo v právní platnost a kolik vlastně ze smlouvy ve finále zbude na její plnění, tak asi zasedneme s ministerstvem za jeden stůl a budeme řešit, co by se s tím dalo dál dělat,“ řekl Vávra. Část zakázky už zbrojovka plní. „Byly tam tři etapy a určitě dvě etapy budou řádně splněny. Je otázka, jak to dopadne s třetí etapou,“ uvedl Vávra.

Sedmiměsíční odkladný účinek rozhodnutí také znamená, že ministerstvo může v této lhůtě připravit nové výběrové řízení. Po sedmi měsících pak už nesmí předmět smlouvy naplňovat.


Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

 Vojáci české armády


Hned v lednu se na ÚOHS obrátila další společnost, která se o smlouvu ucházela, STV Group. Úřad v dubnu rozhodl o zákazu plnění smlouvy, rozklad proti tomuto rozhodnutí podalo nejen ministerstvo obrany a Česká zbrojovka, ale i STV Group. Předseda úřadu Petr Rafaj jim ale nevyhověl.

„Ministerstvo obrany porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, když uzavřelo smlouvu před uplynutím lhůty pro podání námitek. V průběhu správního řízení úřad nezjistil, že by nastaly okolnosti, za nichž by zákaz plnění smlouvy ohrozil bezpečnostní zájmy České republiky a pro něž by mohlo být od zákazu smlouvy upuštěno. Zadavatel však prokázal důvody hodné zvláštního zřetele spojené s veřejným zájmem, pro které úřad uložil zákaz plnění smlouvy odkladným účinkem v délce sedmi měsíců,“ uvedl Rafaj.

ÚOHS zamítl všechny podané rozklady a rozhodnutí první instance potvrdil v plném rozsahu. Ministerstvo může smlouvu naplňovat ještě sedm měsíců, potom ji ale musí ukončit, kromě toho má uhradit náklady řízení 30 tisíc korun.

Dále čtěte:

Těžká hodina paní Karly. Vyšetřování miliardových zbrojních kontraktů odhalilo pnutí uvnitř hnutí ANO

Do hry se vrátili spekulanti, komentuje soupeření Zbrojařů Hynek

Komentář: Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

Komentář: Příští dny rozhodnou o budoucí výzbroji české armády

Vrchol za perestrojky. Zbrojní produkce v roce 1987 činila 29 miliard

Tanky u soudu. Na lavici obžalovaných se sešel ředitel STV s exšéfem Czechoslovak Group


Ohodnoťte tento článek
Diskuze