O Gearworks mají zájem jen mateřské Vítkovice. Nabídly méně, než je posudková hodnota

25. července, 16:46 - čtk
25. července, 16:46

Jediným uchazečem, který projevil zájem o koupi výrobního podniku firmy Vítkovice Gearworks, jež je od loňského září v úpadku, je její mateřská firma Vítkovice, a. s. Nabídla 65,46 milionu korun. Na dnešní schůzi věřitelů u Krajského soudu v Ostravě to řekl insolvenční správce David Vandrovec. Nabídnutá částka je nižší než hodnota majetkové podstaty firmy, kterou vyčíslil znalecký posudek a která činí 88,768 milionu korun. Investor je přitom podle firmy pro úspěšnou reorganizaci nezbytný.

„Důležité je to, že dlužník začal vykazovat kladné hospodářské výsledky za měsíc květen. Reorganizace má velkou naději na úspěch. Samozřejmě tím, že je postavena na prodeji dlužníkova podniku, tak uvidíme ještě, jak se dlužník vyrovná v připravovaném reorganizačním plánu s tím, že je tam jediná nabídka na částku, která je nižší, než je schůzí věřitelů schválený znalecký posudek,“ řekl Vandrovec. Firma nyní nabídku vyhodnocuje.

Pro schválení znaleckého posudku dnes hlasovalo téměř 88 procent přítomných věřitelů oprávněných hlasovat. Dva věřitelé, kteří s ním nesouhlasili, ale proti schválení posudku podali odvolání.

Vítkovice Gearworks vyrábějí převodové skříně, rypadla, skládkové systémy či díly pro námořní plošiny. Mají 145 zaměstnanců. Patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, v níž je přes 20 firem s dohromady téměř 4000 zaměstnanci. Do finančních potíží a úpadku se kromě Gearworks dostaly ze skupiny ještě firmy Vítkovice Envi, Vítkovice Revmont a Vítkovice Power Engineering (VPE). Právě provázáním obchodů s VPE zdůvodbila firma Gearworks svou insolvenci. Přes 270 věřitelů Gearworks přihlásilo u soudu pohledávky téměř za dvě miliardy korun.


Tahanice o Vítkovice: exekutor donutil miliardáře Berana vrátit akcie Světlíkovi


Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková sdělila, že Vítkovice Gearworks mají nové zakázky a hledají i nové zaměstnance. „Aktuálně hledáme více profesí, zejména soustružníky a frézaře,“ uvedl finanční ředitel Gearworks Pavel Babiš. Společnost chce momentálně obsadit 20 míst.

Loni podle Kijonkové firma utržila přibližně 191 milionů korun, letos do poloviny roku získala zakázky za 100 milionů. „Naprosto klíčové pro nás bylo do poloviny tohoto roku obnovení důvěry trhu, diverzifikace výroby a optimalizace nákladů, aniž bychom omezili výrobní kapacity. Díky tomu letos očekáváme tržby kolem 200 milionů korun, ovšem s mnohem menšími náklady,“ uvedl generální ředitel společnosti Vladimír Bindzár. Schválení reorganizace a optimalizace chodu podniku by podle Babiše měly vést, spolu se vstupem investora, k zajištění stability firmy a ukončení insolvenčního řízení.

Dále čtěte:

Vítkovice Power Engineering opustí až 300 zaměstnanců. Někteří budou propuštěni

Světlíkovo impérium se hroutí i za hranicemi. Do konkurzu míří BAT Engineering

Vítkovice loni vytvořily konsolidovanou ztrátu 5,3 miliardy. Na vině jsou insolvence


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít