Novinky ve Fukušimě: provozovatel zveřejnil fotky z roztaveného reaktoru - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Novinky ve Fukušimě: provozovatel zveřejnil fotky z roztaveného reaktoru

,

Provozovatel jaderné elektrárny ve Fukušimě Tokyo Electric Power Company (Tepco) zveřejnil nové fotografie zbytků jaderného materiálu v primární kontejnerové nádobě druhého bloku. Fotografie sondy podle japonské společnosti ukazují, že je možné zbytky jaderného paliva z roztaveného reaktoru odstranit.

Odstraňování následků havárie z roku 2011 bude trvat dlouhá léta. Ukazuje se to v případě identifikace zbytků jaderného paliva v jaderných blocích japonské elektrárny Fukušima. V současné době se provozovatel elektrárny Tepco zaměřuje na zkoumání roztaveného materiálu na dně druhého reaktoru jaderné elektrárny.

První průzkum oblasti pod tlakovou nádobou v bloku číslo dva se uskutečnil na začátku roku 2017 pomocí kamery na teleskopické sondě. Následně prostor prozkoumal robot tvarem připomínající škorpiona, který sice na roztavené palivo nedosáhl, ale další získané informace pomohly zvolit strategii, jak reaktor dekontaminovat od jaderného materiálu. Další průzkum z ledna 2018 zjistil pomocí kamery uložení taveniny na dně kontejnmentu.

Dobrá zpráva. Taveninu může robot odstranit

Letos v únoru provedla dálkově ovládaná sonda další krok. Robot se speciálně vyvinutými kleštěmi, na jehož vývoji se podílela firma Toshiba, dokázal zvednout ze dna ochranné nádoby taveninu, jež má pevnou strukturu a je možné ji postupně z reaktoru vyzvednout.

Dosud nebylo jasné, jak tavenina zbytků konstrukce reaktoru s radioaktivním palivem vypadá a zda má pevné skupenství.
Samotná sonda je dlouhá asi 30 centimetrů a má průměr 10 centimetrů. Kromě kamery má osvětlení LED, kleštičky, dozimetr měřící radioaktivitu a teploměr.

Společnost Tepco oznámila, že se sonda vůbec poprvé mohla dotknout usazenin na dně kontejnmentu.

„Bližší přístup k tavenině umožnil pořídit fotografie a data o radioaktivitě a teplotě. Dále se budou získaná data vyhodnocovat,“ napsal provozovatel elektrárny. Vzorky taveniny bylo možné vyzvednout na pěti ze šesti zkoumaných míst, zatím ale nebyly odebrány vzorky roztaveného materiálu z oblasti druhého reaktoru. K tomu by mělo dojít v druhé polovině tohoto roku.

Robotický průzkum Tepco provedlo v minulosti také v reaktorech číslo jedna a tři. Průzkumy mají sloužit ke sběru informací, na jejichž základě se rozhodne, jak se budou jaderné bloky dekontaminovat. Podle japonských odborníků by se mělo s tímto procesem začít v roce 2021.

K havárii došlo v roce 2011. Byla vyvolána zemětřesením a následnou vlnou tsunami. Podle vyšetřování japonského parlamentu bylo ale možné havárii předejít, pokud by společnost Tepco byla na tuto eventualitu připravena. Výbuch v jaderné elektrárně byl způsoben selháním lidského faktoru, respektive špatně nastavenými mechanismy, konstatovala zpráva vyšetřovací komise. Zejména chyběl dostatečně proškolený personál.

Došlo k výbuchům na reaktorech 1 až 4, jaderné palivo bylo v prvních třech reaktorech. Reaktory 4 až 6 byly v době havárie odstaveny. V reaktoru číslo 4 došlo k výbuchu nahromaděného vodíku, který se k němu dostal z reaktoru 3 odvětrávacím systémem. Z okolí elektrárny bylo evakuováno 150 tisíc obyvatel.

Související články:

Bizarní umění ve Fukušimě: socha dítěte v radiačním obleku vyvolala kritiku Japonců

Efekt Fukušima vyprchal. Zájem Němců o zelený proud klesá

Šest let po Fukušimě: jádro štěpí Japonce

Panika v Cáchách: kvůli belgickému reaktoru město rozdává tablety jódu

Tablety jódu mají zabránit vnitřnímu zamoření organismu.