Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Efekt Fukušima vyprchal. Zájem Němců o zelený proud klesá

14. března, 11:36  -  frn
14. března, 11:36

Svět si připomenul sedm let od havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima způsobené zemětřesením a vlnou tsunami. V Německu havárie vedla k rozhodnutí, že se země do konce roku 2022 vzdá jaderné energie. Mnozí Němci se v následujícím roce po fukušimské katastrofě rozhodli přejít k odběru energie z obnovitelných zdrojů. Od té doby „přeběhlíků“ k zeleným tarifům ubylo, uvedl srovnávací portál pro ceny elektřiny Verivox.

I když je takzvaná zelená energie pocházející z obnovitelných zdrojů často levnější než standardní tarif, podíl Němců, kteří při změně poskytovatele elektřiny preferují zelenou elektřinu, klesá. Vyplývá to ze statistiky portálu Verivox, který srovnává nabídky cen elektrické energie na německém trhu. Čísla zveřejnil deník Die Welt.

Zatímco v roce 2012 si zelený tarif vybralo 75,5 procenta klientů, kteří změnili dodavatele elektřiny, v roce 2017 to bylo o 40 procentních bodů méně. „Pouze 36 procent spotřebitelů, kteří v loňském roce změnili dodavatele elektřiny přes portál Verivox, si zvolili tarif s ekologickou elektřinou,“ zdůraznil provozovatel portálu.

Zájem o zelenou elektřinu
Rok Podíl zákazníků, kteří chtějí u nového dodavatele zelenou elektřinu (v %)
2012 75,50
2013 68,39
2014 59,88
2015 57,19
2016 49,01
2017 35,53

Zdroj: Verivox/Die Welt

Sympatie k ekologickému proudu se navíc značně liší podle regionů. V Dolním Sasku, kde je nejvyšší podíl větrných turbín, to je „jen“ 31,6 procenta uživatelů Verivoxu. Zelenou variantu si naopak vybere každý druhý klient z městských států Hamburk (51 procent) nebo Berlín (53 procent).

„U městských obyvatel se zdá, že podobně jako si častěji zvolí biopotraviny, tak si i ekologickou elektřinu vyberou častěji než spotřebitelé na venkově,“ míní energetický poradce Verivoxu Mathias Köster-Niechziol. Ve městech navíc působí větší konkurence, která se snaží zákazníky upoutat zeleným tarifem.

Venkov větrné parky nerad

Ve venkovských oblastech mají navíc Němci často před očima větrné parky, které nechtějí podporovat, napsal Die Welt. Argumentem nejsou ani peníze, ekologický tarif může být ročně až o 300 eur (7650 korun) levnější při průměrné spotřebě 4000 kilowatthodin za rok.

Verivox je na německém trhu nejčastějším rádcem klientů, kteří chtějí přejít od jednoho poskytovatele ke druhému. Drží 60 až 70 procent trhu, klesající zájem o zelený tarif u svých zákazníků ale potvrdil i další portál Check24.

Ředitel německé agentury pro obnovitelné energie AEE Philipp Vohrer uvedl, že řadoví Němci mají zřejmě pocit, že přechod Německa od jádra k zeleným variantám elektřiny je natolik úspěšný, že není třeba masově přecházet na zelené tarify. Navíc tento přechod platí všichni Němci v rámci poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie. Čtyřčlenná domácnost se spotřebou 4 tisíc kilowatthodin zaplatí ročně 272 eur (6936 korun) za změnu energetické politiky Německa ročně, kterou spustila právě havárie v Japonsku.

Německá agentura pro životní prostředí prostředí uvedla, že zelené tarify mají na maloobchodním trhu s elektřinou podíl 17 procent. Po katastrofě ve Fukušimě se tento podíl téměř zdvojnásobil (mezi roky 2010 až 2012). V roce 2010 byl podíl německých domácností, které odebíraly zelenou elektřinu 8,8 procenta, v roce 2012 to bylo 15 procent. V následujících dvou letech se podíl ustálil na 17 procentech. V Německu v roce 2014 nabízelo 810 dodavatelů elektřiny 3800 různých tarifů se zeleným proudem.

Fukušima. Sedm let poté
Katastrofa v japonské jaderné elektrárně byla způsobena zemětřesením a vlnou tsunami 11. března 2011. Na následky silného zemětřesení zemřelo 20 tisíc lidí. Výbuch vodíku v reaktorech způsobil rozšíření štěpného materiálu do okolí. Bylo evakuováno 150 tisíc lidí v okruhu 20 kilometrů. Japonsko po havárii odstavilo všechny své jaderné bloky, postupně se od roku 2015 uvádějí do provozu. Po sedmi letech od havárie kleslo radioaktivní záření na místě elektrárny o 95 procent, uvedl Naohiro Masuda z energetického koncernu Tepco. Většina vyhořelého jaderného paliva byla uložena v nově postavených budovách.
Největším problémem zůstává radioaktivní isotop vodíku tritium, který nelze z vody odfiltrovat, a proto je asi jeden milion tun vody uložen v tisícovce nádrží na místě. Japonská vláda se stále nerozhodla, co s tritiem udělá, napsal Handelsblatt.
Jednou možností je pomalé ředění do Tichého oceánu, proti tomu protestují místní rybáři. Pravděpodobnější je výstavba dalších 400 nádrží na kontaminovanou vodu s tritiem. Na začátku března byly první ryby z oblasti Fukušima vyvezeny do Thajska. Pouze pětina domů v oblastech, které byly otevřeny pro obyvatelstvo, je osídlena. Většinou staršími lidmi. Mladí se do oblasti nechtějí vracet.

Více o energetické politice:

Zpackaná revoluce? Němci platí za elektřinu rekordní sumy

Zelený proud v Rakousku zůstává chimérou. Napojen je i na německé jádro

Domy na baterky. Češi si oblíbili řešení solárních panelů a úložišť

Dluh na generace. Dopravci v Německu vytáhli proti dotacím na zelenou energiiSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Retro: Vyzkoušeli jsme, jak se řídí Buick Series 40 Sedan (…
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale už na jedno tankování nedáte
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Technologie
Už nebudeme závidět Americe levný hardware. Většinu komponent zdraží Trumpova cla
Nový výrobce pamětí Flash pro SSD. Macronix chystá 3D NAND, která bude o 30 % levnější
Asus ROG Strix Fusion 700: bezdrátová sluchátka pro hráče (uživatelská recenze)
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Hry pro příležitostné hráče