Jak podpořit elektromobilitu? Půjčovnou dodávek zdarma - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak podpořit elektromobilitu? Půjčovnou dodávek zdarma

,
Jak podpořit elektromobilitu? Půjčovnou dodávek zdarma

Firma UZE Mobility z německých Cách bude od prosince zájemcům zdarma poskytovat 50 elektrododávek na převoz rozměrného zboží. Chce tím podporovat elektromobilitu. Na provoz má vydělat reklama na autech a sběr dat například o provozu nebo stavu silnice.

Od prosince si budou moci lidé žijící v Porýní objednat přes mobilní aplikaci elektrickou dodávku, která jim zdarma odveze rozměrný náklad, uvedl ředitel digitalizace německé firmy UZE Mobility Sebastian Thelen.

Po testovací fázi by mělo být do provozu nasazeno až 50 kusů elektrododávek firmy Streetscooter, která patří pod německou poštu Deutsche Post. Jejich maximální rychlost je 85 kilometrů v hodině.

„Koupíte si pohovku a můžete si z parkoviště před obchodem jednoduše přes mobilní aplikaci rezervovat naše auto,“ vysvětlil Thelen.

Unikátním aspektem na této službě má být to, že je pro zákazníky zcela zdarma. Má v německé společnosti propagovat koncept využívání elektromobilů. Autoři projektu tvrdí, že do roku 2025 by v německých městech mohly jezdit pouze automobily s elektrických pohonem a lidé by nemuseli dýchat emise ze spalovacích motorů.

Projekt má být financován z reklamy umístěné na bocích dodávky. Ta se má na displeji měnit podle toho, kudy zrovna automobil projíždí. Pokud to je u fotbalového stadionu, má ukazovat sportovní obuv, při průjezdu vilovou čtvrtí například luxusní hodinky. Digitální displej má upozorňovat i obchody v blízkosti, kde je možné zboží koupit. „Spojujeme reklamu s daným místem,“ tvrdí Thelen.

Dalším zdrojem financí má být prodej dat, které automobil nasbírá během jízd po městě. Má se jednat o údaje o městské dopravě nebo o stavu silnic. Místní radnice o taková data mají zájem, tvrdí firma.

Od prosince má začít spolupráce firmy Bosch s řetězcem pro kutily Toom. Bosch má zajistit rozvoz zboží rovněž elektrododávkami Streetscooter. Pilotní projekt se má týkat měst Berlín, Frankfurt, Freiburg nebo Lipsko. Za rozvoz ale musí klienti platit.

Dále čtěte:

Už nejsme lídry. Šéf liberálů tvrdě zkritizoval situaci v Německu

Facka Muskovi: Cadillac porazil Teslu v testu autonomního řízení

Švédský autonomní kamion Einride čekají první testy. Vyzkouší ho Lidl i DB Schenker

Ohodnoťte tento článek
Diskuze