Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Čínská jaderná elektrárna Taišan.
Čínská jaderná elektrárna Taišan.
Autor: EDF

Nejsilnější reaktory má Čína. Elektrárna Taišan spustila druhý zdroj o výkonu 1,66 GW

31. května, 06:04  -  František Novák
Čínská jaderná elektrárna Taišan.
Čínská jaderná elektrárna Taišan.
Autor: EDF
31. května, 06:04

Francouzský koncern EDF oznámil, že čínská elektrárna Taišan spustila druhý reaktor EPR. Každý z nich má instalovaný výkon 1,66 GW, což je řadí mezi nejvýkonnější jaderné bloky na světě. Oba reaktory mohou dodat elektřinu pro 5 milionů obyvatel. V čínském projektu má francouzská firma 30procentní podíl.

Jaderná elektrárna Taišan se staví od roku 2009 v provincii Kuang-tung. Elektrárna leží na pobřeží Jihočínského moře asi 140 kilometrů západně od Hongkongu. Pro francouzský energetický koncern EDF, který vlastní 30 procent projektu, se jedná o prestižní stavbu nového typu tlakovodního reaktoru EPR. Reaktor je klasifikován jako reaktor generace III+, protože má posílené bezpečnostní prvky a také nižší spotřebu paliva než starší reaktory.

První reaktor byl spuštěn loni v červnu, letos 28. května byl spuštěn druhý reaktor. „V reaktoru začala štěpná reakce,“ pochlubil se šéf firmy EDF Jean-Bernard Lévy.

Čínská jaderná elektrárna Taišan. Dva nové bloky elektrárny Taišan v Číně. Každý z nich má instalovaný výkon 1,66 GW. První reaktor elektrárny Taišan vyrábí elektřinu od konce roku 2018. Jedná se o první reaktor EPR v provozu na světě. Největší energetický čínsko-francouzský projekt. Jaderná elektrárna Taišan leží na pobřeží Jihočínského moře.

Všechny
fotografie