Nafta je po třech letech dražší než benzin. Zdražila na 33,77 koruny za litr - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nafta je po třech letech dražší než benzin. Zdražila na 33,77 koruny za litr

, čtk,
Nafta je po třech letech dražší než benzin. Zdražila na 33,77 koruny za litr
Zdroj: Archiv

Nafta je v Česku poprvé od roku 2015 dražší než benzin. Za uplynulý týden nafta zdražila v průměru o dva haléře na 33,77 koruny za litr, kdežto nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o šest haléřů na 33,69 koruny. Naposledy byly ceny nafty vyšší než ceny benzinu v březnu 2015. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Analytik společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda si myslí, že v následujícím týdnu benzin zlevní o deset až 15 haléřů na litr, cena nafty se pak sníží o pět až deset haléřů. „Benzín bude zlevňovat výrazněji než nafta, takže cenový ‚náskok‘ nafty se ještě zvýší. Během topné sezóny je po ní relativně větší sháňka než mimo topnou sezónu, neboť se v podobě topné nafty využívá k produkci tepla,“ uvedl analytik.

Podle analytika Štěpána Křečka z BH Securities klesá světová cena ropy. „Pumpaři v České republice však zatím zlevňují jen benzín, a to jen velmi mírně. Lze proto očekávat, že v příštích týdnech dojde pod tlakem konkurence k výraznějšímu poklesu v cenách pohonných hmot,“ dodal Křeček.

Pohonné hmoty v Česku letos zhruba od konce března do začátku června prudce zdražovaly. Během té doby ceny stouply o téměř tři koruny na zhruba 33,50 koruny u benzinu a 32,60 koruny u nafty. V dalších měsících až do října už ceny stoupaly jen mírně. Od října benzin postupně spíše zlevňoval, zatímco nafta zdražovala. Již před týdnem se tak cena nafty dostala poprvé po letech na stejnou výši jako cena benzinu.

Z jednotlivých regionů Česka má nejvyšší průměrné ceny benzinu i nafty nadále Praha, kde litr benzinu stojí v průměru 34,46 koruny a litr nafty 34,38 koruny. Nad 34 korunami jsou ceny benzinu také v Jihomoravském a Olomouckém kraji a na Vysočině. Cena nafty se dostala přes 34 korun vedle Prahy ještě v Jihomoravském, Plzeňském a Středočeském kraji a na Vysočině.

Nejlevnější jsou pohonné hmoty stále v Jihočeském kraji. Natural 95 tam řidiči koupí v průměru za 33,25 koruny a naftu za 33,44 koruny.

Přečtěte si také:

E5 a B7. Na českých pumpách se objeví nové značení paliva

Jak vybavit auto na zimu? Nepodceňujte zimní pneu a vozte rezervu, i když nemusíte

Jak si správně vybrat tankovací kartu? Různé poplatky výhodnost často snižují