Jak připravit auto na zimu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jak vybavit auto na zimu? Nepodceňujte zimní pneu a vozte rezervu, i když nemusíte

,
Jak vybavit auto na zimu? Nepodceňujte zimní pneu a vozte rezervu, i když nemusíte
Zdroj: Profimedia.cz

Přezutí na zimní pneumatiky, kontrola technického stavu vozu a jeho výbavy by měly patřit mezi základní úkony při přípravě automobilu na zimní provoz. Od 1. října 2018 motoristé nemusí vozit rezervu, pokud mají sjednanou asistenční službu. Platí to i pro zimní období. Asistenční společnosti však doporučují mít pro případ defektu rezervu vždy k dispozici.

Řidiči mají podle §40a zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích povinnost použít na komunikacích v Česku zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo na vozovce vzhledem k počasí být může.

Zimní obutí musí motoristé použít v tomto období vždy na úseku označeném dopravní značkou „zimní výbava“.

Při jízdě na nevhodných pneumatikách hrozí řidiči pokuta při silniční kontrole Policie ČR, dále si motorista může přidělat starosti při technické kontrole vozidla na STK a v případě, kdy by kvůli špatným pneumatikám došlo k nehodě, i problémy při likvidaci pojistné události.

Asistenční služby: rezerva je výhodou

Od 1. října 2018 sice již motoristé nemusí vozit rezervu, pokud mají sjednanou asistenční službu, přesto právě asistenční společnosti doporučují pro případ defektu pneumatiky mít rezervu k dispozici.

„Z našich zkušeností vyplývá, že v 60 procentech případů, kdy jsme přivoláni k poškozené pneumatice, můžeme motoristovi pomoci přímo v terénu, a to výměnou za jeho náhradní kolo. Pokud však rezervu s sebou nemá, je téměř vždy nutný odtah do autoservisu, což je i pro motoristu výrazně složitější řešení,“ popisuje silniční praxi Marek Jaroš, ředitel asistenční společnosti Global Assistance.

Zapamatujte si: Nejjednodušší řešení je mít náhradní kolo s pneumatikou ve výbavě svého automobilu. Rezervu je možné použít celoročně bez ohledu na to, zda je na ní obutá zimní či letní pneumatika. Je však důležité respektovat, že jde o kolo pro nouzové dojetí do pneuservisu. Je proto nutné této skutečnosti přizpůsobit styl jízdy.
Jak poznáte, zda je pneumatika vhodná pro vaše vozidlo
Volte vhodné zimní pneumatiky: zimní pneumatiky lze snadno poznat podle symbolu horského masivu se sněhovou vločkou na boku pneumatiky, dále se používá označení M+S, MS, M/S nebo M.S. (z anglického Mud/Snow, Bláto/Sníh). Pozor: zimní pneumatika musí mít výšku vzorku minimálně 4 mm, na hnaných kolech se však doporučuje hranice 6 mm. Řidiči by neměli v zimním období použít letní pneumatiky, pokud venkovní teplota klesne pod 7 ˚C.
Správný rozměr pneumatiky: hlavním kritériem při výběru pneumatik je volba správné velikosti. Rozměr pneu zjistíte z bočnice pneumatiky na voze, předepsané rozměry pneumatiky naleznete ve velkém technickém průkazu v bodech 20. a 21., případně v rubrice, další informace k rozměrům pneumatik je často možné dohledat v oddílu Další záznamy.
Index rychlosti a nosnosti pneumatik: K běžným chybám při výběru pneumatik patří špatně zvolený nosnostní index, který přímo souvisí s rozměry pneumatiky. Proto je i v tomto případě důležité řídit se údaji v technickém průkazu, ve kterém je uvedena minimální přípustná hodnota tohoto indexu. Řidič by neměl na svém vozidle používat pneumatiky s nižším indexem, než je stanoven výrobcem vozidla ve velkém technickém průkazu. Některé osobní vozy je nutné vybavit pneumatikami se zvýšenou nosností, jedná se o zesílené pneumatiky nejčastěji označované písmeny XL nebo RF. Řidiči vždy musí rovněž volit rychlostní index pneumatiky totožný nebo vyšší, než je údaj předepsaný ve velkém technickém průkazu.

Pramen: Česká asociace asistenčních společností


Čtěte více o pneumatikách: Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi


Zimní pneumatiky v Evropě

Na zimní pneumatiky je třeba pamatovat i při cestách do zahraničí. Ve většině zemí, kam v zimě Češi autem nejčastěji vyrážejí, má stejně jako u nás povinné zimní pneumatiky za zimních podmínek. Platí to pro Rakousko, Slovensko, Německo, Itálii (liší se podle regionu) či Švýcarsko (povinné na označených úsecích).

Pouze doporučené jsou zimní pneumatiky například ve Francii, Belgii, Chorvatsku, Rumunsku, Dánsku nebo Norsku.

Pojištění pro zimní období

Při nedodržení povinného „zimního přezutí“ motoristům zdaleka nehrozí jen pokuty. „Pokud dojde v zimním období k nehodě a vy nemáte požadované vybavení, mezi něž patří i nesjeté zimní pneumatiky, může být výplata škody vaší pojišťovnou krácena,” varuje Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Žádné speciální pojištění auta na zimu pojišťovny nenabízí. Přesto je namístě kontrola, zda vaše uzavřené pojištění pokrývá všechna možná rizika.

Neměli bychom pamatovat jen na pojištění auta, ale i pojištění samotných pasažérů. Opravdu důležitá je kvalitní asistence. Většina pojišťoven nabízí na výběr více variant. Lidé, kteří mají s asistencí již nějakou zkušenost, si pak podle pojišťoven volí nejčastěji tu nejvyšší.


NAŠE RADA: Pokud máte auto k podnikání, silniční daň vás nemine. Kdy, kde a jak ji platit?

 ilustrační foto


Na co nezapomenout při přípravě auta na zimu
Včas přezujte na zimní pneumatiky: spekulace o „teplé“ zimě, nepovinných zimních pneumatikách a zbytečné finanční zátěži navíc se z hlediska bezpečnosti rozhodně nevyplatí.
Zkontrolujte provozní kapaliny: před začátkem zimní sezóny určitě zkontrolujte a případně vyměňte provozní kapaliny, především chladící a brzdové. Ty bychom měli měnit každé dva, tři roky. Zároveň zkontrolujte i olej. Na co byste určitě neměli zapomenout, je výměna kapalin v ostřikovačích za nemrznoucí směs.
Přidejte zimní aditiva do paliva: Jakmile začnou tuhé mrazy, je dobré především u aut s dieselovým motorem přidat do nádrže zimní aditivum, které zabrání zamrznutí nafty v motoru. U benzínu, který je odolný i vůči teplotám kolem -40°C, toto nebezpečí v našich podmínkách příliš nehrozí. Pokud jedete do zahraničí na hory, určitě zvažte i v případě benzinu, jaké teplotní podmínky můžete v dané destinaci očekávat. Pokud vlastníte auto na LPG, využijte zimní směs, která obsahuje více propanu. Ten se v nízkých teplotách lépe odpařuje.
Nezapomeňte na kontrolu autobaterie a alternátoru: Zkontrolujte před začátkem zimní sezóny stav vaší autobaterie. Pro případ, že se vám i přesto stane, že nemůžete nastartovat, je pak dobré s sebou v autě pro jistotu vozit startovací kabely. Před zimou je také vhodné zkontrolovat alternátor.
Výbava, kterou v zimě oceníte: základem takové výbavy je škrabka na odstranění námrazy ze skel a smetáček na ometání auta od sněhu. Hodit se vám bude určitě i rozmrazovací přípravek na skla a vlastníte-li auto bez dálkového odemykání, tak i na zámek. Pokud se chystáte na hory, v kufru by vám nemělo chybět také lano, polní lopatka a nezbytné jsou i řetězy, které se před cestou nejprve naučte nasazovat.
Autoservis je jistota: Nemáte čas, nebo si na veškeré kontroly a výměny okolo auta nevěříte? Nejlépe uděláte, když zajedete do autoservisu, kde se o všechny nezbytné úkony postarají. Na začátku zimní sezóny mívají servisy často i slevy právě na zimní přípravu aut.

Čtěte také:

Stala se vám nehoda v zahraničí? Ubezpečte se, že ji umíte správně řešit

 Dopravní nehoda

Nehoda se zraněním? Platit můžete, i když máte povinné ručení

Češi přezouvají pneumatiky zodpovědněji než Němci

Stát a pojišťovna chtějí naučit Čechy lépe řídit. S umělou inteligencí