Jak si správně vybrat tankovací kartu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jak si správně vybrat tankovací kartu? Různé poplatky výhodnost často snižují

,
Jak si správně vybrat tankovací kartu? Různé poplatky výhodnost často snižují
Zdroj: Profimedia.cz

Tankovací karta je praktickým nástrojem, jak si firmy a podnikatelé mohou snížit výdaje za pohonné hmoty. Ne vždy ale jejich držitel získává automaticky očekávanou slevu. Různé dodatečné poplatky mohou tankování ve finále prodražit. Čtěte, na co si dát pozor.

Poplatky za kartu a výsledná cena paliva

Problémem mohou být dodatečné poplatky placené karetní společnosti, která tankovací kartu vydala. Ty mohou na první pohled zajímavou slevu za litr paliva ve výsledku totiž zcela vymazat. Držitelé tankovací karty pak dokonce mnohdy za pohonné hmoty zaplatí vyšší cenu, než jaká je uvedena na stojanech čerpacích stanic.

Příkladem může být například poplatek za doručení daňového dokladu nebo takzvaný provozní poplatek v případě, že tankovací karta nebyla během měsíce použita k placení.

„Pokud tankovací kartu využíváte, ověřte si, zda vám není účtován takzvaný servisní poplatek v podobě přirážky k ceně každého natankovaného litru paliva. Tankování se tak může paradoxně prodražit, a to až o dvě koruny za každý litr paliva,” upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty.

Letos se pak u jedné karetní společnosti podle Durakoviće objevil ekologický poplatek ve výši 19 haléřů za každý litr nafty. Bylo ho sice možné zrušit, ale až poté, co si držitel karty ve vyúčtování všiml, že mu začal být účtován.


NAŠE RADA: Pokud máte auto, silniční daň vás nemine. Kdy, kde a jak ji platit?

 ilustrační foto


Plošná cena i pro malé firmy a živnostníky

Mít tankovací kartu, se kterou čerpáte skutečnou slevu na každém litru benzínu či nafty, ještě nemusí být úplná výhra. Řeč je o cenách pohonných hmot hlavně u dálnic a hlavních silničních tahů, kde i po běžné slevě ze stojanové ceny bývá výsledná cena nadprůměrně vysoká.

V takovém případě je lepší hledat kartu, s níž lze tankovat za plošnou cenu. Ta byla dříve dostupná jen velkoodběratelům, ale dnes ji mohou využívat i živnostníci a malé firmy bez ohledu na jejich spotřebu pohonných hmot.


TIP: Čtěte Autobibli.cz, web pro všechny motoristy


V režimu plošné ceny je možné tankovat za stejnou a vůči trhu dlouhodobě podprůměrnou cenu v rámci dané sítě v celé České republice bez ohledu na lokální cenové výkyvy.

Tato výhoda se naplno projeví zejména při tankování na dálnicích a v exponovaných lokalitách, kde stojí litr paliva obvykle o několik korun více, než je celostátní průměr. Bez ohledu na ceny uvedené na totemu „drahé“ čerpací stanice řidič tankuje za cenu pod průměrem celé ČR.

Benzinky si už vzájemně akceptují tankovací karty

V současnosti už neplatí, že s tankovací kartou jste odkázáni pouze na společnosti, které karty vydaly. To v minulosti majitelům tankovací karet snižovalo akceptační síť benzinek, kde mohli karty využít.

Velké řetězce čerpacích stanic si nyní karty v mnoha případech mezi sebou navzájem akceptují. V ideálním případě s nimi lze platit prakticky u všech značkových sítí v Česku, aniž by za to byly účtovány jakékoliv servisní poplatky.

Tato varianta s akceptací karet představuje více než 1200 čerpacích stanic v ČR. Některé karty navíc umožňují tankovat současně na dalších 20 000 místech v rámci Evropy.

Čtěte: Změny, které pro motoristy platí od 1. října 2018:

Úleva pro řidiče: povinná výbava aut se mění

 Autolékárnička

Motorkáře čekají změny: končí měření emisí, STK bude jednou za čtyři roky

Čtěte také:

Kolik stojí provoz auta na daních?

Jak vytvořit kupní smlouvu o prodeji vozu?