Miliardář Pražák vymáhá pohledávky vytunelované záložny MSD - Euro.cz

Přihlášení

Miliardář Pražák vymáhá pohledávky vytunelované záložny MSD

,
Miliardář Pražák vymáhá pohledávky vytunelované záložny MSD
Zdroj: Profimedia.cz

Kauza vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva (MSD) má zajímavou dohru také na Slovensku. Pohledávku zkrachovalé kampeličky za kontroverzním podnikatelem z blízkosti národovce Jána Sloty vymáhá firma vlastněná českým miliardářem Karlem Pražákem.

Pražákova společnost Credit Invest Alfa odkoupila pohledávku ve výši 4,7 milionu eur, tedy asi 127 milionů korun, od českého Fondu pojištění vkladů v rámci většího balíku z konkurzu MSD. Jde o půjčky, které MSD dala slovenské společnosti Vulm SK. Ta dnes nese název Bene Pharma a podle agentury Finstat požádala Okresní soud Bratislava I o ochranu před věřiteli.

Jediným společníkem Credit Invest Alfa je Kaprain Financial Holding registrovaná na Kypru, za níž stojí Pražák. Právě přes Kaprain Holding třeba plánuje stavět bytový projekt nedaleko pražské O2 areny.


Přečtěte si o dalším byznysu Karla Pražáka:

Na lukrativních pozemcích Mototechny vydělá bývalý manažer PPF Karel Pražák

Areál státního podniku Mototechna v pražské čtvrti Stodůlky


Dlužník – firma Bene Pharma – má neméně složitou majitelskou strukturu. Majitelem její předchůdce Vulm SK, byl podnikatel Rastislav Bilas. Ten na Slovensku proslul kauzou emisních povolenek. Tehdy projektový manažer firmy Interblue Group byl jedním z hlavních aktérů případu, kdy tato neznámá firma odkoupila během první Ficovy vlády od Slovenska emisní povolenky za téměř poloviční cenu oproti jejich reálné hodnotě.

Skandál, který slovenskou státní kasu obral o zhruba 75 milionů eur, tedy asi dvě miliardy korun, tehdy sťal hlavy dvou po sobě úřadujících ministrů životního prostředí ze Slovenské národní strany (SNS) – Viliama Turského a Jána Chrbeta.

O samotném Bilasovi jdou přitom dlouho zvěsti, že je blízkým spolupracovníkem bývalého šéfa SNS Jána Sloty. Propojení se stranou naznačuje i obsazení nynějšího vedení Bene Pharma.

Jejím majitelem je společnost Bene Group. Jejími společníky jsou podle obchodního rejstříku podnikatelé Miroslav Tajták a Vitalij Ivanov. Jak upozornily slovenské Hospodárske noviny, Tajták v minulosti figuroval ve společnosti Interfernex, která v roce 2002 koupila od košických železáren lyžařské středisko Kojšovská hoľa.

Interfernex pracovala s ruským kapitálem a jistý čas byla její jednatelkou další expředsedkyně SNS Anna Belousová-Malíková. Tajták navíc v minulosti odkoupil i další Bilasovy firmy – BTS Consult a BTS & Partners.

Tato skupina podnikatelů se teď snaží zabránit tomu, aby se Pražákově firmě podařilo vymoci staré nesplacené půjčky MSD. Jejich hodnota totiž mohla za pár let narůst o desítky procent, což by mohlo pro Bene Pharmu znamenat existenční problémy.


Přečtěte si o změnách v úvěrovém byznysu:

Soumrak kampeliček: o licenci požádal zlomek poskytovatelů úvěrů

Ilustrační foto


Pražákova Credit Invest Alfa požádala okresní soud v prvním bratislavském okrsku o vyhlášení konkurzu dlužníka. Ten ovšem žádostí o restrukturalizaci problémy firmy načas oddálil. Právníkům českého miliardáře se to nelíbí a v konkursním návrhu varují, že za současného právního stavu Bene Pharma neoprávněně vyvádí z firmy peníze na účty, ke kterým by se věřitelé nemuseli dostat. Bene Pharma ani společnost Karla Pražáka nechtějí aktuální spor komentovat.

Peníze, o které firmy bojují, pocházejí z jedné z největších kauz české ekonomické kriminality. Před téměř čtyřmi lety si analytický útvar ministerstva financí všiml ​​podezřelých toků peněz v MSD a upozornil na ně policii.

Zahraniční firmy, kterým MSD poskytovalo úvěry, je nesplácely, často neměly žádnou historii a zastupovaly je osoby vykazující znaky bílých koní. Česká národní banka pak odebrala družstvu licenci a soud udělal za jeho fungováním tečku v podobě vyhlášeného konkursu. Z kampeličky MSD zmizelo přes 12 miliard korun, které musel uhradit střadatelům stát z Fondu pojištění vkladů.

Pražák odkoupil pohledávky MSD o celkové hodnotě asi 10 miliard korun přes svou firmu AB – Credit. Fondu pojištění vkladů za tento balík nesplacených půjček zaplatil v rámci konkurzního řízení v roce 2015 1,4 miliardy korun.

Za zpronevěru se škodou velkého rozsahu v kauze tunelování MSD aktuálně hrozí několika osobám pět až deset let vězení. Před soud půjdou desítky bílých koní i bývalý předseda představenstva zkrachovalého družstva Petr Jánský. Těm, kterým obžaloba klade za vinu také legalizaci výnosů z trestné činnosti, může soud uložit tři až osm let odnětí svobody. Pokud se prokáže, že jednali jako organizovaná skupina, zvýší se horní hranice trestní sazby o třetinu.

Čtěte také:

PPF prodala projekt chodovských mrakodrapů Karlu Pražákovi

Konec internetovým podvodům: platební brány identifikují příjemce

České domácnosti dluží bankám přes 1,4 bilionu korun