Méně závislosti na Rusku. Podíl nakoupené ropy klesl na 45 procent - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Méně závislosti na Rusku. Podíl nakoupené ropy klesl na 45 procent

,
Méně závislosti na Rusku. Podíl nakoupené ropy klesl na 45 procent
Zdroj: Jan Rasch/Euro

Ještě loni Česko nakupovalo z Ruska 54 procent ropy, letos podíl klesl na 45 procent.

Závislost Česka na dovozu ruské ropy v letošním roce významně klesá. Podle údajů Českého statistického úřadu za leden až srpen letošního roku došlo k poklesu dovozu z Ruska o 14 procent na 2,24 milionu tun. Celkový objem dovozu přitom narostl o tři procenta na 4,91 milionu tun. Úbytek ruské ropy nahrazuje zčásti vyšší nákup suroviny z Ázerbájdžánu, ale také dovoz ropy z netradičních zdrojů – ze Saúdské Arábie a Spojených států amerických.

Zatímco v jiných zemích včetně Polska a Litvy je snižování závislosti na ruské ropě v souladu s vládní strategií, v Česku vše probíhá samovolně bez zásahu státu. Stoprocentní vlastník rafinerií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou – podnik Unipetrol – s ohledem na obchodní tajemství změny ve struktuře dodavatelů nekomentuje. Faktem však je, že podíl Ruska na dodávkách ropy klesl z 60 procent v minulosti na současných 45 procent.

 Podíl na dodávkách ropy do Česka

Jak týdeník Euro jako první informoval letos v červnu, v dubnu k nám dorazila historicky první dodávka ropy ze Spojených států. Jednalo se o 57 tisíc tun, což odpovídá jednomu tankeru střední velikosti. Američtí producenti totiž v posledních letech masivně navyšují těžbu díky horizontálním vrtům a hydraulickému štěpení hornin. V případě lehké nízkosirnaté ropy mají Spojené státy nadbytek a část produkce vyvážejí do celého světa.

Pokud nepočítáme omezený objem těžby na moravsko-slovenském pomezí, tak za éry socialismu bylo Československo stoprocentně závislé na dodávkách z Ruska. Změna přišla po konverzi kralupské rafinerie na lehkou ropu z Ázerbájdžánu a Kazachstánu v 90. letech. S tím souvisela výstavba ropovodu IKL, díky kterému se Česko napojilo na trasu TAL a přístav v Terstu.

Přečtěte si: Kontaminovaná ropa srazila příjmy Ruska z vývozu o miliardu dolarů

Dále čtěte:

Ropný gigant Saudi Aramco získal horší úvěrový rating, než čekal. Uškodil mu vliv Rijádu

Norský státní fond mění strategii. Plánuje omezit závislost na ropě a plynu

Otřes na ropných trzích: po útocích v Saúdské Arábii se čeká prudký růst cen

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie. Pomohou jí s obranou

Putin po útocích na ropná zařízení nabídl Saúdské Arábii protiraketový systém S-400

 Protiraketový systém S-400

Ohodnoťte tento článek
Diskuze