Huť Poldi má nového kupce. Napodruhé byla vydražena za 251 milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Huť Poldi má nového kupce. Napodruhé byla vydražena za 251 milionů

, čtk,
Huť Poldi má nového kupce. Napodruhé byla vydražena za 251 milionů
Zdroj: Archiv MF

Zkrachovalá kladenská huť Poldi byla na druhý pokus vydražena za 251 milionů korun. Vyvolávací cena byla 160 milionů korun, hodnota podniku je podle znalce o 20 milionů vyšší. Kdo je vydražitelem, nechtěl jeho zástupce novinářům říci. Uvedl pouze, že nový vlastník bude chtít obnovit výrobu. Podle Lidových novin je vítězem dražby podnikatel Jindřich Vlček se společností Warhols Hold.

„My se zatím nebudeme vyjadřovat, ale zveřejníme to,“ řekl zástupce vydražitele na dotaz, kdo by měl ocelárnu získat. Novinářům dal poté na sebe kontakt s tím, že dnes ještě nebude nic komentovat. Stejné telefonní číslo je uvedeno na webových stránkách společností ArtepGeo a Geodrilling, které se zabývají inženýrskou geologií, hydrogeologií a vrtnými pracemi. Vydražitel musí za firmy Poldi a Poldi Trade zaplatit do 30 dnů, tedy do 27. července.

První dražba, která se konala v dubnu, byla zmařena. Vydražitel, společnost Compagnia del mediterraneo Steel, měl zaplatit 261 milionů korun. Ve stanoveném termínu tak ale neučinil, za což bude postižen sankcí v řádu milionů korun. V dnešní opakované dražbě svedli podobně jako v dubnu napínavý souboj dva zájemci. Kromě vítěze ještě neúspěšný uchazeč z první dražby, zástupce firmy Opimo Trade se sídlem ve Velké Polomi. Naopak Compagnia del mediterraneo Steel se podruhé do dražby zapojit nemohla.

Minimální příhoz byl půl milionu, který účastníci až na výjimky nepřekračovali. Insolvenční správce, společnost AS ZIZLAVSKY, považuje cenu na úrovni čtvrt miliardy korun za dobrý výsledek. „Teprve až bude cena doplacena, ukáže se, zda bude v areálu pokračovat výroba oceli, nebo areál najde jiné využití,“ uvedl za insolvenčního správce Michal Žižlavský. Pokud by byla dražba znovu zmařena, bude prosazovat efektivní prodejní tendr a od zájemců bude požadovat složení kupní ceny předem jako pojistku proti dalšímu maření prodeje.

„Celá částka dosažená vydražením půjde insolvenčnímu správci a potažmo věřitelům. My si z toho nenecháme nic, protože se uspokojíme z části dražební jistoty z první dražby,“ řekl po opakované dražbě licitátor Josef Machů. Překvapilo ho, že se podnik prodává v takzvané kamenné dražbě, podle něj to v posledních letech není obvyklé. „Klasická kamenná dražba ustupuje a 95 procent dražeb jsou dražby elektronické,“ dodal.


Loučení s mahárádžou. Mittal koupil ostravské hutě za 175 milionů, vytáhl z nich 47 miliard

Lakšmí Mittal


Podnik, který je částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu a lidé dostali výpovědi. Podle obchodního rejstříku Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy dodavatelům materiálů, energií a dalším. Dosáhly až jedné miliardy korun. Důsledkem bylo zpožděné vyplácení mezd i o několik měsíců. Loni byl provoz podniku většinou zastavený.

Podnik, který je částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu a zaměstnanci dostali výpovědi. Podle obchodního rejstříku společnost Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Důsledkem bylo zpožděné vyplácení mezd i o několik měsíců. Loni byl provoz podniku většinou zastavený.

Soud loni v březnu povolil reorganizaci firmy, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky, například splacení dluhů vzniklých před úpadkem společnosti. Pomoci měl nový investor, jednání ale nevyšla. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou firmách Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo 150 lidí.

O Poldi dále čtěte:

Rychlý pád Poldi. Zbývající zaměstnanci dostanou výpověď do konce roku

Najde konečně nového vlastníka? Poldi jde koncem června znovu do dražby

Tah Poldovkou: o zkrachovalou huť má zájem Rakušan Foltin


Ohodnoťte tento článek
Diskuze