Kdo si hraje, nezlobí. Český videoherní průmysl loni vzrostl o třetinu, lidé v něm utratili tři miliardy - Euro.cz

Přihlášení

Kdo si hraje, nezlobí. Český videoherní průmysl loni vzrostl o třetinu, lidé v něm utratili tři miliardy

,
Kdo si hraje, nezlobí. Český videoherní průmysl loni vzrostl o třetinu, lidé v něm utratili tři miliardy
Zdroj: Depositphotos
  • Tuzemský videoherní průmysl zažil díky pandemii jeden ze svých nejlepších roků vůbec. Z pohledu tržeb vyrostl za loňských 12 měsíců o více než třetinu

  • Hráči v Německu utratili za všechny produkty spadající do videoherního průmyslu v součtu téměř čtvrt bilionu korun

  • Řada videoher vyšla loni se zpožděním. Mezi prodejně nejúspěšnější se řadí polský Cyberpunk 2077 či remake slavné české Mafie

  • Potíže s dostupností nových herních konzolí od Microsoftu a Sony i nadále přetrvávají

Koronavirus přivedl lidi k novým formám trávení volného času. Hoteliéři, provozovatelé restaurací i turistických kanceláří nad svým loňským výdělkem zaplakali, maloobchodníci prodávající videoherní konzole, počítačové hry a další nezbytné hráčské propriety nicméně mohli jásat. Jejich tržby totiž během pandemie vyletěly strmě vzhůru. Ve srovnání s rokem 2019 byly vyšší o 34 procent, což v absolutních číslech znamená, že za herní vybavení Češi loni utratili celé tři miliardy korun.

„Pandemie koronaviru umožnila mnohým hráčům, aby u videoher trávili více času,“ komentuje situaci hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj lze očekávat, že lidé se nebudou chtít hraní vzdát ani po ukončení restriktivních opatření v ekonomice: „Mnohé videohry jsou totiž tak trochu návykové.“

Miliardář Karel Janeček vsadil na esport. Koupil podíl v profesionálním českém týmu Entropiq

Podobná data přicházejí i ze zahraničí. A není potřeba chodit nijak daleko. V Německu, jehož videoherní trh je největší v Evropě, se za hry a další příslušenství loni utratilo masivních 8,5 miliardy eur (téměř čtvrt bilionu korun). Dost na to, aby se náš západní soused stal pátým největším videoherním trhem na světě. Většími čísly se mohou pochlubit už jen Spojené státy americké, Japonsko, Jižní Korea a Čína.

„Němci v loňském roce utratili za videohry o 32 procent více peněz než v předešlém roce. Nejrychleji na tamním trhu rostly útraty za pořizování digitálního zboží. To hráčům přináší herní výhody přímo v jejich oblíbených videohrách. Nejde tedy o peníze vynakládané na nákupy samotných her či herních přístrojů,“ povšiml si Křeček.

Hry vznikaly převážně doma

Ačkoliv samotná čísla vypadají impozantně, ne vše běželo ve videoherním průmyslu loni hladce. Řada titulů vyšla kvůli pandemii se zpožděním, jako například nové Call of Duty, dlouho očekávaný Cyberpunk 2077 či akční adventura The Last of Us 2. Důvod byl prostý. Některé z nich jsou natolik náročné, že při modelování musí být ve studiu přítomni i skuteční herci. To však z důvodu dodržování pravidel společenského odstupu nebylo kolikrát dost dobře možné. Hry proto vznikaly v převážné míře doma.

A které z nich vlastně patřily – poté, co se konečně dostaly na trh – mezi typrodejně nejúspěšnější? „Hlavním titulem, do něhož byly vkládány veškeré naděje hráčské obce, byl sedm let očekávaný Cyberpunk 2077, jehož prodeje na našem e-shopu dosáhly řádu tisíců,“ prozradil redakci Euro.cz herní specialista CZC.cz Jaromír Möwald. Dostalo se však i na klasiky. „Opomenout nemůžeme ani Mafii, která se dočkala remaku původního prvního dílu. Třetím nejúspěšnějším titulem byla hra The Last of Us: Part II, která kompletně ovládla prodeje v letních měsících,“ dodává Möwald s tím, že mezi bestsellery pochopitelně nechyběl ani nový ročník fotbalové „Fify“ či již o něco starší arkádové závody Forza Horizon 4.

Sony nestíhá dodávat

Vedle opožděných her byl loňský rok charakteristický i jinými problémy. Například na poli herních konzolí. Během pandemie totiž spatřily světlo světa hned dvě z aktuálně nejvýznamnějších – nový PlayStation 5 od Sony a „microsoftí“ Xbox Series X (i méně výkonnější „esková“ verze). A přestože jsou v mnohém odlišné, jedno měly společné. Obě se vyprodaly s trochou nadsázky ještě dříve, než se objevily na pultech obchodů. To proto, že na ně Sony i Microsoft evidovaly tisíce předobjednávek, které musely uspokojit před všemi ostatními.

Apple, Netlix nebo Amazon. Data Googlu ukázala, které značky frčí v jednotlivých zemích nejvíc

Potíže s jejich dostupností, jež jsou zapříčiněny mimo jiné globálním nedostatkem polovodičových čipů, hlásili zákazníci i e-shopy z celého světa, Českou republiku nevyjímaje. Několik šťastlivců se ke kýženým konzolím dostalo, většina z nich ale na své nové hračky stále čeká a zřejmě ještě nějaký čas bude. Na stránkách tuzemských internetových obchodů prozatím nejsou.

„Zájem zákazníků o nové generace herních konzolí je obrovský. Na CZC.cz je aktuálně dostupná pouze varianta Xbox Series S. U dalších konzolí Xbox Series X a PlayStation 5 evidujeme předobjednávky v řádech tisíců a budeme je postupně vykrývat v průběhu letošního roku. Výrobci evidují počty našich předobjednávek, dle jejich alokací pro český trh nám pak postupně dodávají zboží,“ uzavřel Möwald.