zavřít

Ty to zvládneš.cz - ÚNAVA ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Mark Zuckerberg před začátkem slyšení před senátním výborem pro finanční služby 23. října 2019
Mark Zuckerberg před začátkem slyšení před senátním výborem pro finanční služby 23. října 2019
Autor: Profimedia.cz

Rozbít Facebook na malé kousky aneb Kdo chytí Zucka?

22. listopadu 2019, 19:07  -  Jonáš Kříž
Mark Zuckerberg před začátkem slyšení před senátním výborem pro finanční služby 23. října 2019
Mark Zuckerberg před začátkem slyšení před senátním výborem pro finanční služby 23. října 2019
Autor: Profimedia.cz
22. listopadu 2019, 19:07

Nad šťastnou hvězdou Marka Zuckerberga se pomalu začíná smrákat. Aktuálně se bičem na Facebook a jeho zakladatele staly přísné americké antimonopolní zákony. Společnost v současnosti čelí vyšetřování z jejich obcházení v celkem sedmačtyřiceti z padesáti států Unie. Dokonce se začínají ozývat hlasy, že by Facebook měl být nuceně rozdělen na několik menších společností podobně jako ropný kolos Standard Oil jednoho z prvních amerických miliardářů Johna D. Rockefellera před více než sto lety.

Facebook je v podezření, že nedostatečně chránil data svých uživatelů. Na „tapetě“ je ale i kvůli tomu, že díky přesně cílené reklamě zaměřené do takzvaných sociálních bublin mohl nepříznivě ovlivnit jednotlivá spotřebitelská rozhodnutí lidí. A to platí i u politické reklamy, kde to v době, kdy ve volbách slaví vítězství populismus, pálí zdaleka nejvíce.

S pomocí Facebooku ovlivňovali volby

Špatnou reklamu v tomto ohledu Facebooku udělala i Cambridge Analytica, britská firma zaměřující se na přesně cílený politický marketing využívající tzv. veledat (big data) a osobnostního profilování. Firmě se podle výpovědi jejího bývalého šéfa Christophera Wllieho podařilo za tichého souhlasu Facebooku ze sociální sítě vytáhnout údaje celkem 87 milionů uživatelů, informoval časopis Vox.

S chirurgickou přesností v duchu pravidla dodat ten správný obsah těm ideálním lidem pak ovlivňovala volby. O využití služeb společnosti se mluví například v souvislosti s volební kampaní současného amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo při všelidovém prohlasování brexitu.

Tím, kdo je v souvislosti s plány na nucené rozdělení Facebooku slyšet nejvíce, je senátorka demokratické strany za stát Massachusettes, bývalá pedagožka Elizabeth Warrenová. A jelikož je Warrenová rovněž jednou z těch, kdo plánují vyzvat Donalda Trumpa v souboji o Bílý dům v roce 2020, má zápas o regulaci Facebooku a dalších technologických gigantů potenciál stát se jedním z hlavních témat prezidentské volební kampaně, poznamenává britský The Guardian.

Warrenová uvedla, že v případě jejího zvolení prezidentkou se reálným scénářem stane větší regulace technologických obrů a zároveň kontrola jejich akvizic, které by společnostem mohly umožnit tržní výhodu monopolu. Co se Facebooku a jeho nákupů týče, nejvíce na něm Warrenové vadí, jak Zuckerbergova firma využila získání aplikací Instagram a Whatsapp k praktické likvidaci konkurence.

O tom, že Zuckerber nebere vyjádření Warrenové na lehkou váhu, svědčí nedávno uniklá dvouhodinová nahrávka, na které mobilizuje zaměstnance. „Pokud ji zvolí prezidentkou, vsadím se, že se budeme soudit, a vsadím se, že ten soud vyhrajeme,“ svěřil se na ní bojovně před svými kolegy, píše web The Verge.

Vadí konzervativcům i liberálům

Facebook ovšem nekritizuje jen Warrenová. V USA mají na šéfa Facebooku Zuckerberga spadeno z obou stran politického spektra.

Liberálům se nelíbí údajné ohrožování demokracie, jehož se Facebook nepřímo dopouští svým podílem na vzniku sociálních bublin (jednotliví uživatelé se s opačnými názorovými stanovisky na Facebooku nestřetávají, naopak jsou ve svých názorech uvnitř svých sociálních bublin utvrzováni, z čehož těží politický marketing) a volným tokem dezinformací všeho druhu.

Někdejší šéfka americké diplomacie a neúspěšná (a možná budoucí) kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová nedávno prohlásila, že by Mark Zuckerberg za to „co provádí demokracii měl zaplatit“. Clintonová v té souvislosti zmínila několik případů šíření pomluv a lživých informací z doby minulé prezidentské kampaně, které ji dle jejího názoru poškodily. Propaganda funguje, a proto mají dezinformace, které se objevují na Facebooku, dopad na výsledky voleb, sdělila Clintonová s tím, že snahy takto využívat největší sociální síť světa budou spíše posilovat, spolu s tím, jak se dezinformační taktika osvědčuje v praxi.

Myslíte, že vliv Facebooku poškozuje demokracii?

Kritika zaznívá i ze strany příznivců Donalda Trumpa a těch, kteří se řadí do konzervativního tábora. Důvodem je nařčení, že Facebook preferuje liberální a tzv. progresivní názory oproti těm konzervativním, které v rámci politické korektnosti blokuje a potírá jako takzvanou „hate speech“ (šíření nenávisti).

Byť Facebook takové nařčení odmítl a nechal si vypracovat audit, podle kterého se údajná diskriminace konzervativních názorů nezakládá na pravdě, o čemž informovala například CNN, Donald Trump zašel tak daleko, že proti domnělé diskriminaci konzervativců na Facebooku nechal připravit návrh zákona. „Jsou ke konzervativcům velmi neféroví,“ citoval Trumpa The Verge.

Oběma táborům pak svorně vadí příliš velká moc soustředěná v rukou výkonného šéfa Facebooku Marka Zuckerberg: tedy schopnost doslova řídit, moderovat a v krajním případě i cenzurovat, o čem na Facebooku diskutují miliony.

Pomyslný nůž do zad v květnu Zuckerbergovi v této věci vrazil i jeho bývalý kolega a jeden ze spoluzakladatelů Facebooku Chris Hughes. Ten ve svém komentáři pro The New York Times nazval Zuckerbergovu kontrolu nad Facebookem jeho „zdaleka nejproblematičtějším aspektem“, pro který neexistuje žádná historická paralela. Rovněž se vyslovil ve prospěch nuceného rozdělení společnosti. Dostačujícím důvodem je podle něj fakt, že Facebook v současnosti drží více kontroly nad svobodou vyjadřování než jakýkoliv soukromý subjekt. Ve volebním roce 2020 zkrátka půjde pro Facebook a Marka Zuckerberga o hodně.

K tématu dále čtěte:

Zuckerberg chce k internetu připojit celý svět

Trumpa za zeď kritizoval. Nyní Zuckerberg staví vlastní

Facebook má ministerstvo propagandy, tvrdí bývalý zaměstnanec

Facebook mění vzhled, zaměří se více na skupiny

Zuckerberg je dobrý člověk, soustředil ale nekontrolovatelnou moc, varuje spoluzakladatel Facebooku


Čtěte také

 Dálnice v Česku - ilustrační foto

Havlíček: Zakázku na IT systém na dálniční známky zrušíme bez sankce. Nová bude jednodušší

Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkám bude zrušena bez jakékoliv sankce.…

24. ledna 2020

 Zásobovací loď Viking Energy

Těžař Equinor bude zelenější. Začne provozovat první loď na čistý čpavkový pohon

Zásobovací loď Viking Energy se po modernizaci se stane první lodí na amoniakový…

24. ledna 2020

 Kandidáti na předsedu KDU-ČSL: europoslanec Tomáš Zdechovský, předseda lidoveckého poslaneckého klubu a místopředseda strany Jan Bartošek a poslanec Marian Jurečka,

Hledá se krizový manažer. Dva veteráni a nováček se utkají o post šéfa lidovců

KDU-ČSL volí nového předsedu. Střetnou se poslanci Marian Jurečka, Jan Bartošek a…

24. ledna 2020

Kryptoměny  Venezuelský prezident Nicolás Maduro představuje kryptoměnu petro

Maduro má plán na záchranu Venezuely. Otevře luxusní kryptoměnové kasino

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dál snaží zachránit ekonomickými problémy…

24. ledna 2020

 Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice pod palbou. Kyberútoků na zdravotnická zařízení přibývá

Nemocnice jsou pro hackery lákavým cílem. Už v minulosti si ověřili, že jsou nedostatečně…

24. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče