Menu Zavřít

Jednorožcům se v Číně daří, v zemi je nejvíce miliardářských startupů na světě

22. 10. 2019
Autor: CC0 via Pixabay

Čína má nejvíce tzv. „startupových jednorožců“, tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů (23 miliard korun). Podle průzkumu čínské firmy Hurun má Čína takových podniků 206, zatímco druhé Spojené státy 203, uvedla na svých internetových stránkách BBC. Obě země dohromady se na celosvětovém počtu těchto společností podílejí více než 80 procenty.

„Čína a USA mají dominantní postavení, přestože se na celosvětovém HDP podílejí jen polovinou a na celosvětové populaci čtvrtinou,“ uvedl předseda výzkumné a mediální firmy Hurun Rupert Hoogewerf.

Do první pětky zemí se dostaly ještě Indie (21 firem), Británie (13) a Německo (sedm). Po celém světě jsou tyto společnosti jen ve 24 zemích. V celé EU je jich pouze 35.

Označení „jednorožec“ pro nové a na miliardu dolarů ceněné firmy poprvé použila kapitálová investorka Aileen Leeová v roce 2013. Připomínkou neexistujícího mytického zvířete poukazovala na statistickou výjimečnost podobně úspěšných podniků.

Seznamu dominuje čínská platební společnost Ant Financial s hodnotou 150 miliard dolarů. Firma byla založená v roce 2014 a patří jí internetová platební platforma Alipay, která se oddělila od čínského internetového prodejce Alibaba.


Jak utopit milion: startupy umírají rychleji, než se rodí

Pozor na startupy, ilustrační foto


Druhé místo patří čínské firmě Bytedance, která vlastní oblíbenou platformu pro sdílení videa TikTok a má hodnotu 75 miliard USD. Na třetí příčce je čínská firma pro sdílené jízdy Didi Chuxing ohodnocená na 55 miliard dolarů.

Z amerických firem se do první desítky dostaly zprostředkovatel ubytování v soukromí Airbnb, firma nabízející sdílené kanceláře WeWork a výrobce elektronických cigaret Juul.

Zpráva přichází v době napjatých vztahů mezi USA a Čínou. Obě země spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které se USA zaměřily i na čínské technologické firmy, v čele s Huawei.

Dále čtěte:

Digitální Sapa. Skupina vietnamských mladíků v Česku buduje obdobu Alibaby

Vietnamské podnikání: ze Sapy do Silicon Valley

Jak utopit milion: startupy umírají rychleji, než se rodí

BRAND24

Nová vlna českého byznysu: Expanduj, dokud můžeš

Odkazuji ti podnik, dítě moje aneb Předávání firem v Česku

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).