Je pivo poživatelné? Není, rozhodl po letech německý soud - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Je pivo poživatelné? Není, rozhodl po letech německý soud

,
Je pivo poživatelné? Není, rozhodl po letech německý soud
Zdroj: archiv

Německé soudy léta zaměstnával spor mezi pivovarem a zájmovou asociací o tom, zda je možné označovat pivo jako „bekömmlich“, tedy poživatelné či stravitelné. Soud nejvyšší instance nyní rozhodl v neprospěch pivovaru.

Pro Gottfrieda Härleho, majitele malého stejnojmenného pivovaru z městečka Leutkirch v Bádensko-Württembersku, to byla otázka základního principu. Už jeho pradědeček promoval pivo Härle za pomoci přídavného jména bekömmlich. Jak však informovala německá média, po třech letech soudních sporů ho musí nyní pivovar z etiket definitivně odstranit.

Na využívání slova v souvislosti s pivem si stěžovala berlínská Asociace sociální konkurence, která se zabývá ochranou spotřebitelů před klamavou reklamou. Evropská pravidla totiž nedovolují propagovat zdravotní aspekty potravin (a alkoholu zvlášť), pokud nejsou jednoznačně prokázány.

To má svou logiku. Také třeba česká legislativa obsahuje sedm zakázaných slov, která výrobci na potravinách nesmějí uvádět. Jde o domácí, čerstvý, živý, čistý, přírodní, pravý nebo racionální.

Jenže u slova bekömmlich (stejně jako u českého překladu poživatelný) nelze úplně jednoznačně určit, do jaké míry se jedná o zdravotní údaj. Tím argumentoval i Härle. Podle něj jde výhradně o kvalitativní pojem.

Německé soudy se však s takovou argumentací nespokojily. Podle senátu slovo sugeruje, že škodí zdraví méně než jiný alkohol. Nejde však o první podobný případ. Již v minulosti zakázaly soudy využívat slovo německým vinařům.

Čtěte také:

Že alkohol zdražuje? Ale kdeže…

Krize se nekoná: objem vyrobeného piva v Česku od roku 2011 stoupal. Až do loňska

Pivem vycpaná veverka, ležák ze sudu po whisky. Jaká jsou nejdražší piva světa?

Svého času nejsilnější pivo světa s 55 procenty objemu alkoholu. End of History skotského pivovaru Beer Dog s vypreparovanou veverkou, která přirozeně uhynula.