Francouzský magnát sází na popularitu jádra kvůli oteplování Země - Euro.cz

Přihlášení

Francouzský magnát koupil část Arevy. Věří jádru kvůli oteplování Země

,
Francouzský magnát koupil část Arevy. Věří jádru kvůli oteplování Země
Zdroj: Profimedia.cz

Francouzský podnikatel Dominique Louis věří tomu, že investice do jaderných technologií budou mít v následujících letech smysl s tím, jak se veřejné mínění kvůli zhoršujícím klimatickým podmínkám opět vrátí k podpoře jádra. Jen ve Francii bude třeba postavit 20 až 30 nových reaktorů.

Sázka na jádro se má v dlouhodobém horizontu vyplatit. Myslí si to Dominique Louis, který řídí poradenskou firmu Assystem, jež se zaměřuje na strojírenství a také na jaderné technologie.

Jeho firma před třemi měsíci prodala 61procentní podíl v automobilovém a leteckém sektoru za 400 milionů eur (10,3 miliardy korun) a koupila pět procent akcií firmy Areva, jež vyrábí jaderné reaktory. Ve firmě drží většinu francouzský stát.

I když se Francie snaží snížit závislost na jádru (75 procent), bez modernizace jaderných bloků to nepůjde. Podle Louise bude muset francouzský koncern EDF postavit 20 až 30 nových jaderných reaktorů, a nahradit tak stárnoucí bloky, které musí být stále častěji odpojovány kvůli údržbě.

„Sázím na to, že začneme mít problémy s klimatickými změnami a že se veřejné mínění rychle otočí (směrem k jádru),“ řekl podnikatel agentuře Bloomberg.


Jak si stojí zelená energie v Evropě:

Zelená zpomaluje. Obnovitelné zdroje pokrývají jen šestinu spotřeby EU

Větrná turbína Alstomu


Podle průzkumu francouzské nadace La Fabrique Écologique si 74 procent respondentů myslí, že země je příliš závislá na jaderné energii. 83 procent dotázaných je přesvědčeno, že je třeba více investovat do alternativních zdrojů energie.

„Jaderná energie je nejlepším způsobem, jak nahradit uhlí,“ míní podnikatel. Pochyby o budoucnosti jaderné energetiky vzrostly ve Francii poté, co stát musel zachránit Arevu před bankrotem. Francouzské ministerstvo financí navíc zvažuje způsob, jak oddělit v rámci EDF jaderné a ostatní aktivity.

Přísnější bezpečnostní požadavky po havárii ve Fukušimě prodražují náklady na výstavbu jaderných elektráren. Pode Bloomberg New Energy Finance budou ale investice do jádra po větných a solárních elektrárnách třetí největší do roku 2040. Odhaduje je ve výši 1,4 bilionu dolarů (30,5 bilionů korun), polovina z nich připadne na Čínu.

Louis věří, že francouzské jaderné technologie najdou uplatnění kromě domácí Francie také v Indii. Assystem spolupracuje s ruskou firmou Rosatom rovněž na projektech ve Finsku a Turecku.

Renesanci jádra v Evropě očekává v horizontu deseti až patnácti let. Havárie ve Fukušimě byla podle něj způsobena právě přírodní katastrofou – tsunami, nikoliv nedostatky jaderné technologie. V horizontu 50 až 100 let je taková cena za používání jádra přiměřená, tvrdí ředitel firmy Assystem.

Dále čtěte:

Přeplacené bioplynky. Ministerstvo a energetická inspekce chystají kontroly

Antiatomové Rakousko se radikalizuje. Chce trestat za jádro a kontrolovat české elektrárny

Ekologická těžba kryptoměn: Rakušané chtějí využít hydroelektrárnu

Vizualizace projektu HydroMiner.


Diskuze