Disney koupí většinu sítě Fox. Zaplatí přes bilion korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Disney koupí většinu sítě Fox. Zaplatí přes bilion korun

, čtk,
Disney koupí většinu sítě Fox. Zaplatí přes bilion korun
Zdroj: čtk

Americký zábavní gigant Walt Disney koupí většinu aktivit společnosti 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů (1,14 bilionu korun). Disney tak získá filmová a televizní studia, kabelové stanice a zahraniční televizní stanice z impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Pokud bude dohoda schválena, Disney upevní svou pozici největší mediální společnosti na světě.

Společnost 21st Century Fox před akvizicí oddělí do samostatné firmy zpravodajské sítě a stanice Fox Broadcasting, Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2 a Big Ten Network, které nebudou součástí dohody, informovala agentura AP. Disney převezme také dluh, který dosahuje 13,7 miliardy .

Fox také společnosti Disney odprodá své aktivity v zahraničí, včetně 39procentního podílu v britské satelitní televizi Sky. Disney se tak rovněž stane majitelem společnosti Star India, což je velká mediální skupina, která provozuje desítky sportovních a zábavních kanálů.

Murdoch si ale udrží kontrolu nad zpravodajskou skupinou News Corporation. Ta vlastní noviny The Times a The Sun a od 21st Century Fox se oddělila v roce 2013.


Hvězdy, války a prachy. Star Wars slaví 40 let

 Režisér George Lucas s jenou z nejoblíbenějších postav ságy - zdánlivě nešikovným droidem R2-D2


Podle listu Financial Times bude mít spojení, pokud bude schváleno, dalekosáhlé dopady na globální mediální prostředí. Dohoda přichází v době, kdy se Disney snaží vyrovnat s konkurencí technologických firem v zábavním průmyslu, jenž prochází velkými změnami. Spotřebitelé více používají internet, kde expandují se svou nabídkou videoslužeb technologické firmy. Inzerenti pak následují spotřebitele.

21st Century Fox
21st Century Fox je jednou z největších mediálních firem. Vznikla v roce 2013 rozdělením konglomerátu News Corporation, kterou založil mediální magnát Rupert Murdoch, na vydavatelskou společnost stejného jména a zábavní společnost 21st Century Fox, zahrnující televizi Fox, filmová studia 20th Century Fox a řadu kabelových televizí.
Společnost ovládá Murdochova rodina. V jejím vedení jsou kromě Ruperta Murdocha jeho synové Lachlan a James.
Pod News Corporation spadají stovky firem po celém světě, například společnost Dow Jones & Co, a kromě ekonomických novin The Wall Street Journal také například list New York Post a knižní nakladatelství HarperCollins. Britská sekce Murdochovy tiskové říše pak zahrnuje listy jako The Sun, The Times nebo The Sunday Times.
V roce 2011 Murdochovým impériem zatřásl skandál kolem britského bulvárního listu News of the World. Ukázalo se, že novináři odposlouchávali hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky. Nakonec vyšlo najevo, že nedělník tuto praxi využíval už od roku 2003 a že tak získával informace o politicích, královské rodině, celebritách i o obětech zločinů. Aféra vedla po 168 letech k zániku News of the World a zatčení mnoha novinářů. Skandál vzbudil značné pozdvižení i v britské vládě.

Disney zaplatí cennými papíry. Akcionáři společnosti Fox obdrží za každou svou akcii 0,2745 akcie Disney. Vedení společnosti Disney si od spojení firem slibuje úspory nejméně dvě miliardy dolarů. Transakci musejí ještě schválit akcionáři obou firem.

Pro zábavní průmysl je prodej aktivit 21st Century Fox překvapením. Očekávalo se, že Murdoch, který své impérium v uplynulých 50 letech neustále rozšiřoval, firmu předá jednomu ze svých dvou synů. Šéfem Disney zůstane do roku 2021 Bob Iger.

Zatím není jasné, jak se k dohodě postaví americké regulační orgány. Ministerstvo spravedlnosti před nedávnem zablokovalo telekomunikační firmě AT&T akvizici mediální společnosti Time Warner. Podle názoru ministerstva by transakce za 85 miliard dolarů (skoro 1,9 bilionu korun) omezila hospodářskou soutěž a poškodila spotřebitele.

Walt Disney
Studio Disney se zrodilo ve skromných podmínkách na předměstí Los Angeles. Walt Disney si v létě 1923 s bratrem Royem najal místnosti v jednopatrové kancelářské budově a 16. října 1923 si sourozenci oficiálně zaregistrovali společnost The Disney Bros. Cartoon Studio. Z domu na Kingswell Avenue nedlouho poté odešly do kin první úspěšné filmy s Alenkou v říší divů, která kombinovala animaci s živou holčičkou.
V roce 1937 uvedlo studio do kin celovečerní animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků. A v roce 1955 Walt Disney rozšířil své impérium o zábavní park Disneyland.
Dnes patří do mediálního gigantu Disney i televize ABC, sportovní kanál ESPN, filmová studia Pixar (Příběh hraček, Hledá se Nemo nebo Auta), Marvel (řada superhrdinů), Walt Disney Pictures, Lucasfilm (Hvězdné války) a zábavní parky. Společnost též prodává hračky a nabízí také okružní plavby lodí.
Čistý zisk společnosti Disney klesl za fiskální rok 2017 o čtyři procenta na 8,98 miliardy dolarů (197 miliard korun). Klesl tak poprvé od roku 2009. Růst tržeb zaznamenala pouze divize zábavních parků a odpočinkových středisek. Celoroční tržby se pak snížily o jedno procento na 55,14 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun). Společnost k loňském roku zaměstnávala 195 tisíc lidí.

Dále čtěte:

Hvězdné války půjde i prožít. Disney chystá unikátní hotel

Verizon nemá dost. Dostal chuť na Disney

Společnosti Walt Disney klesl zisk o devět procent. Ukončí spolupráci s Netflixem

Verizon nemá dost. Dostal chuť na Disney


Ohodnoťte tento článek
Diskuze