Digitální daň v EU zpomalí inovace i hospodářský růst, varují technologické firmy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Digitální daň v EU zpomalí inovace i hospodářský růst, varují technologické firmy

, čtk,
Digitální daň v EU zpomalí inovace i hospodářský růst, varují technologické firmy
Zdroj: Profimedia.cz

Vedoucí představitelé 16 evropských technologických společností varovali, že návrh Evropské komise na zavedení digitální daně v Evropské unii bude mít negativní dopad na inovace i hospodářský růst. Informují o tom dnes agentura AP a list Financial Times. Komise v březnu představila návrh na zavedení tříprocentní daně z tržeb velkých digitálních podniků, jako je Google, Amazon či Facebook. Jeho cílem je zajistit spravedlivější zdanění těchto podniků.

Představitelé firem Spotify, Booking.com, Takeaway.com, Zalando nebo eDreams v dopise ministrům financí Evropské unie vyzvali k upuštění od navrhované daně, která by podle nich způsobila značnou újmu evropskému technologickému sektoru a poškodila podniky, které jsou „katalyzátorem hospodářského růstu a zaměstnanosti v evropské ekonomice“.

Dopis upozorňuje, že zatímco velké americké technologické firmy budou schopny náklady spojené s novou daní vstřebat, menší evropské podniky budou zasaženy nepřiměřeným způsobem, protože vytvářejí většinu svých tržeb v EU.

„Navrhovaná daň z digitálních služeb byla vytvořena s ohledem na veliké a vysoce ziskové podniky, bude mít ale nepřiměřený dopad na evropské firmy,“ píše se v dopise.


Přečtěte si komentář: Obsah beztrestně nevykradeš

Brífink Jana Novotného


Plány, o kterých diskutují ministři financí EU, podle listu Financial Times předpokládají, že daň se bude uplatňovat pouze na podniky s ročními tržbami ve výši minimálně 750 milionů eur celosvětově a 50 milionů eur v Evropě. Brusel tvrdí, že tyto limity zajistí, že se daň bude vztahovat pouze na největší technologické podniky.

Británie, která má v březnu opustit EU, v pondělí oznámila, že od dubna 2020 zavede svou vlastní verzi daně z digitálních služeb. Daň bude činit dvě procenta z tržeb, které internetové podniky vytvoří v Británii. Bude se týkat jen ziskových firem s globálními tržbami nejméně 500 milionů liber za rok. Toto omezení má podle britského ministra financí Philipa Hammonda zajistit, že daň dolehne spíše na „zavedené technologické giganty“ než na začínající podniky.

Čtěte také:

11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Lepší než Google: startup Primer zaujal i CIA

Facebook brojí na americké volby. Aktivitu na síti pohlídá „válečný kabinet“