Češi mají nejlevnější spotřebáky v historii. Proti Evropě ale zůstávají drahé - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Češi mají nejlevnější spotřebáky v historii. Proti Evropě ale zůstávají drahé

,
Češi mají nejlevnější spotřebáky v historii. Proti Evropě ale zůstávají drahé
Zdroj: Štěpán Bruner, MF

Úroky u spotřebitelských úvěrů v Česku spadly na nejnižší úroveň v novodobých dějinách. Lidé si podle posledních statistiky České národní banky půjčovali v květnu letošního roku za roční sazbu 8,31 procenta. V zemích eurozóny si ale spotřebitelé mohou půjčit zhruba o tři procentní body levněji.

Koupit si lednici, pračku či elektroniku na úvěr nebylo nikdy snazší. Banky bohatnoucím českým spotřebitelům půjčují ochotně a lidé se – namlsáni rychlým růstem mezd i platů v posledních letech – neváhají zadlužit.

Průměrná úroková sazba u nově poskytnutých spotřebitelských úvěrů podle posledních statistik České národní banky klesla na historické minimum 8,31 procenta. Úroky klesají nepřetržitě posledních šest let od února 2013, kdy se za spotřební úvěry platilo 15,11 procenta ročně (nejvíce poskytovatelé úvěrů požadovali o prázdninách v roce 2004, a to 15,23 procenta).

Graf: Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR – nové obchody (%)

 Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR - nové obchody (%)

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR – nové obchody (%)

Zdroj: ČNB

Důvodem klesajících sazeb – stejně jako u hypotečních úvěrů – je vysoká konkurence mezi bankami, dostatek likvidity a pořád ještě solidní vyhlídky na růst ekonomiky. Spotřebitelské půjčky se navíc stávají pro banky stále atraktivnějším zdrojem příjmů, jelikož u hypoték i korporátních úvěrů se úroky drží na historických minimech pod třemi procenty.

Menší banky v poslední době lákají na půjčky kolem 5 procent ročně, což sráží průměrnou sazbu. Marže je pro banky však atraktivní i vzhledem k současné skvělé platební morálce spotřebitelů v Česku.

Čerpáte spotřebitelský úvěr?

V eurozóně si však stále mohou spotřebitelé půjčovat mnohem levněji. Podle posledních statistik Eurostatu se v květnu průměrná úroková sazba u spotřebitelských úvěrů pohybovala na úrovni 5,15 procenta, přičemž nižší je tradičně v zemích jako Německo či Rakousko, vyšší pak například na Slovensku. Důvodem nízkých úroků v eurozóně je velmi uvolněná měnová politika centrální banky a také aktivnější klienti bank.

Dále čtěte:

Junckerův plán posílá do Česka miliardy. Firmy budou moci rozjet rizikovější projekty

Eseróčko za tisícovku: Češi začínají podnikat s minimem prostředků

 Začínající podnikatel, ilustrační foto