Eseróčko za tisícovku: Češi začínají podnikat s minimem prostředků - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Eseróčko za tisícovku: Češi začínají podnikat s minimem prostředků

, Jakub Procházka,
Eseróčko za tisícovku: Češi začínají podnikat s minimem prostředků
Zdroj: shutterstock

Více než 26 tisíc loni vzniklých společností s ručením omezeným mělo základní vstupní kapitál do 200 tisíc korun. To představuje asi 85 procent společností s ručením omezeným, které byly v roce 2018 v České republice založeny. Nejvíce nových firem přitom mělo jen minimální základní kapitál do jednoho tisíce korun.

Zakládat firmy „za hubičku“ umožnil zákon o obchodních korporacích, který platí od roku 2014. Budoucí podnikatelé této možnosti využívají rok od roku častěji. K tomu, aby člověk formálně rozjel byznys, v současnosti postačí symbolická jedna koruna.

OSVČ ručí střechou nad hlavou

Eseróčka mají oproti podnikání na živnostenský list i další výhody. „Podstatná je otázka rizik spojených s podnikáním a také záruk. Pokud podnikáte jako OSVČ, ručíte celým svým majetkem, tedy doslova střechou nad hlavou. Proto je bezpečnější založit si eseróčko. Jejich popularita tedy nesouvisí jen s tím, že můžete teoreticky začít podnikat s nulou na kontě,“ připomíná ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Lze jednoznačně potvrdit, že popularita firem s nízkým základním kapitálem je permanentně na vzestupu. Mezi lety 2016 a 2017 se podíl počtu nově založených firem s kapitálem nižším než 200 tisíc korun zvýšil o tři procentní body na 84 procent a loni už přesáhl 85 procent,“ vypočítává analytička Bisnode Petra Štěpánová.

 Základní kapitál v nově vzniklých s.r.o.

Základní kapitál v nově vzniklých s.r.o.

Budoucí podnikatele láká i zrychlení a zlevnění procesu založení firmy. Společnosti s ručením omezeným jsou stále atraktivnější alternativou k podnikání na živnostenský list.

V roce 2018 byl nejčastější základní kapitál spol. s r.o., se kterým jejich zakladatelé vstupovali do podnikání, do jednoho tisíce korun. S ním byla založena pětina společností s ručením omezeným. Následoval kapitál deset tisíc korun, který má 16 procent nových firem. Jen 15 procent firem mělo základní kapitál 200 tisíc korun nebo vyšší.

Považujete administrativní zátěž podnikatelů v Česku za přiměřenou?

Do základního kapitálu nových společností s ručením omezeným podnikatelé loni v Česku investovali 5,2 miliardy korun, průměrný základní kapitál jedné firmy tak přesáhl 171 500 korun. Průměrné číslo výrazně zvyšují firmy s kapitálem v řádech milionů či desítek milionů.

Jen psychologický trik?

Havlíček přesto říká, že opatření, které přinesl zákon o obchodních korporacích, má jen psychologický efekt. Reálně podle Havlíčka lidé při rozjezdu byznysu peníze potřebují, a to minimálně desetitisíce korun.


Založení s. r. o. je v Česku stále relativně obtížné. Na vině je byrokracie

 ilustrační foto


„Nemůžu připustit, že někdo začne podnikat bez koruny, to prostě není možné. Stejně tak nemůžu jezdit autem, když nemám na benzin. Nelze s nataženou rukou říkat: státe a banko, dejte mi peníze a já začnu. Byznys je od toho, že jdu do nějakého rizika. Kdyby to bylo tak jednoduché, podniká tady deset milionů lidí,“ tvrdí expředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

S jeho slovy Štěpánová polemizuje: „Firmy, které byly založeny v letech 2014 až 2017 s kapitálem nižším než 200 tisíc korun, jsou postiženy negativní událostí – tedy exekucí, insolvencí nebo bankrotem – méně častěji než společnosti s kapitálem vyšším než 200 tisíc korun. To vyvrací domněnky, že jsou firmy s nízkým kapitálem nedůvěryhodné nebo nestabilní.“

Článek vyšel v magazínu Profit

Ohodnoťte tento článek
Diskuze