Čekání na rekord: online nákupům propadá stále více Čechů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čekání na rekord: online nákupům propadá stále více Čechů

, Dalibor Dostál,
Čekání na rekord: online nákupům propadá stále více Čechů
Zdroj: shuttershock

Českým e-shopům se daří. I v roce 2018 zřejmě dosáhnou meziročního růstu obratů o více než 15 procent. Díky tomu přesáhnou jedenáctiprocentní podíl na celém maloobchodu v České republice.

Alespoň jednou za rok nakoupí v online prostředí 90 procent uživatelů internetu. Nejméně jednou měsíčně si zboží objedná 53 procent zákazníků. „V loňském roce přesáhly obraty e-shopů 115 miliard korun. Letos by se celkem prostřednictvím internetu mělo prodat zboží za nejméně 133 miliard korun,“ říká výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška.

Trendem posledních let je přitom prolínání on-line a off-line světa. Hranice mezi způsobem nákupů se tak bude dále rozostřovat. „E-shopy stále častěji otevírají kamenné výdejny a prodejny, významní hráči z oblasti tradičního retailu naopak zřizují prodej po internetu. Tento trend bude trvat i v nejbližším období,“ doplňuje Vetyška.

Nástup malých hráčů

Letos v květnu počet e-shopů v České republice poprvé přesáhl hranici 40 tisíc. V přepočtu na obyvatele tak má země nejvíce online obchodů ze všech států Evropské unie.

V loňském roce jich navíc opět řada přibyla, přestože v předchozích letech jejich počet spíše stagnoval. Jedněmi z tahounů tohoto růstu jsou v Česku, podobně jako ve světě, především malí provozovatelé. A rostou o řád vyšším tempem než velcí zavedení hráči.

Potvrzuje to i Webnode, podle kterého už několik let v řadě roste počet „nadšeneckých“ e-shopů. „Mnohem častěji než v minulosti se setkáváme s lidmi, kteří po dvaceti letech v práci řekli pomyslné a dost! a začali dělat to, co je naplňuje. Vaří marmelády, vyrábějí deskové hry, šijí hračky a prodávají je svépomocí pod vlastní značkou na vlastnoručně sestaveném e-shopu,“ říká Slawomír Budziak z Webnode.

Obrat internetových obchodů (v miliardách)
2011 44
2012 51
2013 58
2014 67
2015 81
2016 98
2017 115
2018 (1. pololetí) 51,5

zdroj: APEK

Na platformě Webnode celosvětově funguje více než milion webů a každý měsíc přibudou desítky tisíc dalších. Výrazným způsobem se však mění jejich kvalita – a platí to i pro Českou republiku.

Malé firmy mohou právě na internetu lépe konkurovat velkým hráčům, e-shopy jsou nástrojem, který může alespoň trochu setřít rozdíly mezi malými a velkými prodejci. „Investice do rozvoje e-shopu místo do klasické sítě poboček je určitě mnohem méně nákladná. Nájmy dlouhodobě rostou, základní e-shop si můžete založit zcela zdarma. Pak už je to ‚jen‘ o marketingu a cenách. Přičemž do obojího musíte investovat jak při správě e-shopu, tak i při rozvoji kamenné sítě. Tím pádem už z této podstaty vyplývá, že online prodej vychází o něco lépe,“ porovnává ředitel Shoptetu Miroslav Uďan.

Černé pátky táhnou

Se začátkem října začínají provozovatelé e-shopů sledovat zvyšující se prodeje. Také letos se dá podle odborníků očekávat několik hlavních milníků, ve kterých vánoční nákupní horečka dosáhne vrcholu. Prvním bude takzvaný Black Friday, nákupní „svátek“ převzatý především z USA. Ten letos připadne na 23. listopadu.

„Black Friday obecně považujeme za start nejintenzivnějšího období vánočních prodejů. Vrcholem pak bude týden od 10. prosince,“ uzavírá Vetyška. Na předvánoční prodeje se připravují nejen e-shopy, ale také dopravci a doručovací společnosti.

Článek vyšel v magazínu Profit

Dále čtěte:

Nejrychleji rostou eshopy, maloobchodní tržby i přesto zpomalily růst

Kámen versus internet. Kdo vyhraje souboj o zákazníka?

Jak vydělat na starém kole. Bazarové prodeje se definitivně přesouvají na internet

Uječený mimozemšťan stále roste. Alza se každé čtyři roky zdvojnásobí