Arca stáhla žádost o převzetí rakouské banky Wiener Privatbank - Euro.cz

Přihlášení

Arca stáhla žádost o převzetí rakouské banky Wiener Privatbank

,
Arca stáhla žádost o převzetí rakouské banky Wiener Privatbank
Zdroj: Wiener Privatbank

Finanční skupina Arca Capital stáhla svoji žádost o převzetí rakouské soukromé banky Wiener Privatbank. Informaci potvrdil jeden ze spolumajitelů Arca Capital Rastislav Velič.

Záměr ovládnout WPB Arca oznámila s velkou slávou loni v září, poté co se na transakci dohodla s majiteli banky. To ale k dokončení transakce nemohlo stačit. S ovládnutím banky česko-slovenskou investiční skupinou musel souhlasit i rakouský Orgán pro dohled nad finančním trhem. Učinit tak měl nejpozději v polovině letošního roku, ale neučinil, souhlas stále nevydal.

„Svoji žádost o převzetí WPB skupina Arca Capital stáhla, protože se udály podstatné změny v majetkové a akcionářské struktuře skupiny. Hlavní důvod změn bylo vyčlenění oportunity části holdingu, kterou prezentoval Pavol Krúpa, V současné době tak nemá rakouský regulátor o čem rozhodovat,“ upozornil Velič.

Právě jméno Krúpa je v celé záležitosti důležité. Dle zdrojů webu Euro.cz rakouský regulátor s udělením souhlasného stanoviska váhal kvůli některým ne zcela standardním operacím a aktivitám, které měl v Arce na starosti právě Krúpa. Například jeho kroky kolem OKD a boj za „spravedlnost“ proti finančníkovi Zdeňku Bakalovi. Ještě více otázek pak údajně vzbudila u regulátora žaloba, kterou chtěla Arca zneplatnit smlouvu o prodeji Agrobanky GE Money Bank.

Rakouský regulátor pracuje jen s informacemi od NBS a ČNB. Pokud vím, tak NBS nezaznamenala žádná negativa ve vztahu k regulovaným entitám skupiny,“ Reagoval Velič na otázku, zda jedním z důvodů, proč rakouský regulátor neudělil svůj souhlas, byla i malá transparentnost skupiny Arca. Současně k tomu ale dodal: „Nikdy jsme neřešili s regulátory to, že jsou naše firemní operace netransparentní. ČNB pouze vedla v rámci dohledu vůči některým dohledným osobám (ze skupiny Arca) nápravné a sankční řízení,“ uvedl Velič. „Právě ty byly předmětem vysvětlování z naší strany. Na druhé straně ale musím upozornit, že jsme některé výhrady analyzovali s našimi právními kancelářemi v Rakousku a ve Švýcarsku a shodli jsme se, že reakce ČNB jsou příliš citlivé až přehnané,“ prohlásil. Pokud skutečně byly tak přehnané a přecitlivělé, těžko říct, proč rakouský regulátor převzetí WPB neodsouhlasil.


Krúpová polévka: jak si vysloužit státní vyznamenání

 Majitel skupiny Arca Capital Pavol Krúpa


Neúspěch v Rakousku může být jedním z důvodů, proč Arca nedávno oznámila, že se zbavuje Krúpy. Jeho role ve finanční skupině je prý již nyní marginální a brzy již prý nebude žádná. Velič tvrdí, že po uskutečnění změn v Arce, jinak řečeno po úplném vymetení Krúpy, připraví finanční skupina spolu se svými poradci novou žádost o povolení převzít WPB.

Otázka zní, zda jí to k něčemu bude. Dle informací Euro.cz sice Krúpovy aktivity kazí Arce část byznysu, a tak se ostatní akcionáři správně rozhodli se slovenského nájezdníka zbavit, vše ale může být jen velké divadlo. Krúpa se totiž dle zdrojů Eura stahuje z firmy jen na oko a bude mít stále velký vliv na její další činnost.

Arca tvrdí, že má s Krúpou některé společné servisní platformy, které obě strany budou ještě nějaký čas využívat. „Každý z nás má svoje vlastní aktivity, které si vyžadují sto procent jeho času, a proto není důvod, abychom aktivně vstupovali do byznysu toho druhého. Pro ty ostatní, kteří se věnuj konspiračním teoriím, jsou k dispozici stanovy a výpis akcionářů,“ uzavřel Velič.

Dále čtěte:

Bakala u amerického soudu žaluje Krúpu. Měl ho vydírat kvůli půlmiliardě korun

Zeman vyznamenal čtyři desítky lidí. Mezi nimi slovenské miliardáře a svého exministra Fencla

Diskuze