Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

Arca stáhla žádost o převzetí rakouské banky Wiener Privatbank

 Fojtík 17. prosince 2018, 09:56  -  Vadim Fojtík
17. prosince 2018, 09:56

Finanční skupina Arca Capital stáhla svoji žádost o převzetí rakouské soukromé banky Wiener Privatbank. Informaci potvrdil jeden ze spolumajitelů Arca Capital Rastislav Velič.

Záměr ovládnout WPB Arca oznámila s velkou slávou loni v září, poté co se na transakci dohodla s majiteli banky. To ale k dokončení transakce nemohlo stačit. S ovládnutím banky česko-slovenskou investiční skupinou musel souhlasit i rakouský Orgán pro dohled nad finančním trhem. Učinit tak měl nejpozději v polovině letošního roku, ale neučinil, souhlas stále nevydal.

„Svoji žádost o převzetí WPB skupina Arca Capital stáhla, protože se udály podstatné změny v majetkové a akcionářské struktuře skupiny. Hlavní důvod změn bylo vyčlenění oportunity části holdingu, kterou prezentoval Pavol Krúpa, V současné době tak nemá rakouský regulátor o čem rozhodovat,“ upozornil Velič.

Právě jméno Krúpa je v celé záležitosti důležité. Dle zdrojů webu Euro.cz rakouský regulátor s udělením souhlasného stanoviska váhal kvůli některým ne zcela standardním operacím a aktivitám, které měl v Arce na starosti právě Krúpa. Například jeho kroky kolem OKD a boj za „spravedlnost“ proti finančníkovi Zdeňku Bakalovi. Ještě více otázek pak údajně vzbudila u regulátora žaloba, kterou chtěla Arca zneplatnit smlouvu o prodeji Agrobanky GE Money Bank.

Rakouský regulátor pracuje jen s informacemi od NBS a ČNB. Pokud vím, tak NBS nezaznamenala žádná negativa ve vztahu k regulovaným entitám skupiny,“ Reagoval Velič na otázku, zda jedním z důvodů, proč rakouský regulátor neudělil svůj souhlas, byla i malá transparentnost skupiny Arca. Současně k tomu ale dodal: „Nikdy jsme neřešili s regulátory to, že jsou naše firemní operace netransparentní. ČNB pouze vedla v rámci dohledu vůči některým dohledným osobám (ze skupiny Arca) nápravné a sankční řízení,“ uvedl Velič. „Právě ty byly předmětem vysvětlování z naší strany. Na druhé straně ale musím upozornit, že jsme některé výhrady analyzovali s našimi právními kancelářemi v Rakousku a ve Švýcarsku a shodli jsme se, že reakce ČNB jsou příliš citlivé až přehnané,“ prohlásil. Pokud skutečně byly tak přehnané a přecitlivělé, těžko říct, proč rakouský regulátor převzetí WPB neodsouhlasil.


Krúpová polévka: jak si vysloužit státní vyznamenání


Neúspěch v Rakousku může být jedním z důvodů, proč Arca nedávno oznámila, že se zbavuje Krúpy. Jeho role ve finanční skupině je prý již nyní marginální a brzy již prý nebude žádná. Velič tvrdí, že po uskutečnění změn v Arce, jinak řečeno po úplném vymetení Krúpy, připraví finanční skupina spolu se svými poradci novou žádost o povolení převzít WPB.

Otázka zní, zda jí to k něčemu bude. Dle informací Euro.cz sice Krúpovy aktivity kazí Arce část byznysu, a tak se ostatní akcionáři správně rozhodli se slovenského nájezdníka zbavit, vše ale může být jen velké divadlo. Krúpa se totiž dle zdrojů Eura stahuje z firmy jen na oko a bude mít stále velký vliv na její další činnost.

Arca tvrdí, že má s Krúpou některé společné servisní platformy, které obě strany budou ještě nějaký čas využívat. „Každý z nás má svoje vlastní aktivity, které si vyžadují sto procent jeho času, a proto není důvod, abychom aktivně vstupovali do byznysu toho druhého. Pro ty ostatní, kteří se věnuj konspiračním teoriím, jsou k dispozici stanovy a výpis akcionářů,“ uzavřel Velič.

Dále čtěte:

Bakala u amerického soudu žaluje Krúpu. Měl ho vydírat kvůli půlmiliardě korun

Zeman vyznamenal čtyři desítky lidí. Mezi nimi slovenské miliardáře a svého exministra Fencla


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2018
Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
Auta
Nejen Raptor. I běžný Ford Ranger dostal nové bi-turbo a 1…
Chystaný malý crossover Škoda dostane jméno podobně velkého čínského SUV
Právě vychází časopis Motocykl 1+2/2019
Opel Vivaro třetí generace
Toyota připomíná víc než 60 let existence modelu Land Cruiser limitovanou Heritage Edition
Technologie
Honor představil první hodinky. Nabídnou GPS i dlouhou výdrž
6 zajímavých forků Firefoxu, které se snaží vyplnit mezery na trhu
Takhle by mohla vypadat nejvýkonnější konzole. Mad Box na prvních obrázcích
Xiaomi potvrdilo, že pracuje skládacím mobilu. Ohýbá se ze dvou stran
Samsung vyrobil první 4K OLED pro notebooky. Prodávat se budou ještě letos
Hry pro příležitostné hráče