O prstu, utržené paži a exekucích - Euro.cz

Přihlášení

O prstu, utržené paži a exekucích

,
O prstu, utržené paži a exekucích
Zdroj: Euro.cz

Po pár letech, kdy obrovský a nepřiměřený počet exekucí v Česku klesal, se ve třech posledních kvartálech trend obrátil. Exekucí je najednou zase o deset tisíc více. Přestože se právě uvolnila pravidla pro oddlužení. Důvod není moc zřejmý, ale zdá se, že to s tou finanční gramotností obyvatelstva, na niž odkazují různé neziskové organizace zasazující se o zadlužené chudáky, nebude až tak špatné.

Je to nakonec prostá tržní logika. Bude oddlužení levnější a dostupnější? Tak to se nemusím s tím splácením zase tak moc trápit. Děje se tak v situaci, kdy je zcela minimální nezaměstnanost a mzdy rostou tempem, jakým nikdy v Česku nerostly. A to už několikátým rokem.

Máte přímou zkušenost s exekucí?

On ten příběh o nešťastných chudácích a zlých a zákeřných věřitelích nafukujících náklady na vymáhání dluhu je totiž jen příliš černobílou pohádkou. Ne, že by se v minulých letech u nás nerozvinul ne úplně čistý vymahačský byznys a řada exekutorů nebyla na křížku s etikou. Ale na počátku někdo udělal dluh a nechtělo se mu splácet. Těch příběhů, kdy se dlužník skutečně dostal do životních problémů a závazkům nebyl schopen dostát, bude jen menší část. Významnou část exekucí tvoří dluhy nadělané s vědomím, že když to bude špatné, tak ze mě ty peníze stejně nikdo nevyrazí, protože přechod do šedé ekonomiky je stále velmi jednoduchý. Babišově EET navzdory.


Advokát chudých Němec: exekuce politiky dlouho nezajímaly

Advokát Petr Němec


Zákoník práce a její zatížení povinnými odvody sociálními i zdravotními prostě má své důsledky i ve vymáhání privátních dluhů. A jednou vybudované dlužnické know how se jen tak nevytratí. A tak s to dobrou vůlí a podaným prstem obětem exekucí, jak vidno z aktuálního vývoje, nemusí vůbec dopadnout jinak než obvykle, tedy utrženou paží.

Čtěte další komentáře Pavla Párala

Diskuze