Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Ilustrace k eseji O býložravém celibátu
Ilustrace k eseji O býložravém celibátu
Autor: Vojtěch Velický

Esej: O býložravém celibátu

Daniel Deyl 19. ledna, 08:00  -  Daniel Deyl
 Ilustrace k eseji O býložravém celibátu
Ilustrace k eseji O býložravém celibátu
Autor: Vojtěch Velický
19. ledna, 08:00

Deset důvodů, pro něž lidé zanedbávají sex, věnují se prkotinám a důležité věci nechávají... ehm, viset

Světem obchází strašidlo, strašidlo celibátu. Ne, katolická církev žádného průlomu se svou abstinenční doktrínou nedosáhla ani nevešlo v platnost žádné jiné úřední omezení sexuální aktivity. Naopak, všechny bohaté společnosti světa - pro zjednodušení Západ a Japonsko - se v poslední době předhánějí v rychlosti, s níž přestávají záležitosti sexuálního života považovat za tabu. Jak pro tento účel definujeme „poslední dobu“, je celkem jedno. Jedenadvacáté století? Dobu od druhé světové války či od první? Od průmyslové revoluce? Od Lotovy ženy? Obrázek bude vždy stejný: každá nastupující generace vzbuzuje u svých předků pohoršení (převlečenou závist?) uvolňováním mravů – a o sex, jak nás učí dr. Freud, jde až na prvním místě.

Až přišla dnešní mladá generace přezdívaná mileniálové. Ti, zdá se, přišli s něčím skutečně šokujícím: sex je nebaví. A tím to nekončí, také starší generace se dnes zabývají Amorem méně než v jejich letech jejich otcové a dědové.

Časopis The Atlantic, jenž danému tématu v loňském prosincovém čísle věnoval objemný text, to přirovnává k ekonomické krizi. Když taková patálie nastane, neznamená to, že najednou nikdo nemá práci, ale o místo přijde tolik lidí, že je to statisticky významné. Právě tak se to mělo se sexuálním životem v roce 2018. Pro rychle rostoucí procento lidí je základní otázkou o sexu nikoli „s kým“, případně „kde“ nebo „za kolik“, nýbrž „proč“.

Woodstock a Husák

Nejcitelnější je propad právě u řečených mileniálů. V roce 1991 končilo střední školu 46 procent studentů, aniž by poznali pohlavní styk. Když se Jane Fondová v jinak snadno zapomenutelném filmu Monster-in-Law (v Česku Příšerná tchyně) dozví, že její snacha „měla za celý život tolik milenců jako vy v poslední den Woodstocku“, je to nečekaně současný společenský komentář, ačkoli film sám je již třináct let starý. (Husákovo Československo bývalo zase jiné kafe. Podle neoficiálního průzkumu, jejž autor tohoto textu prováděl na začátku 80. let se zápalem navýsost opravdovým, jakkoli ne ryze vědecky formulovaným, platilo zhruba takové číslo pro školy základní.)


Přečtěte si esej: Rok ženy