Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor: Mladá fronta

Hongkong - když vrchnost neví, kdy couvnout

 Zámečník 22. listopadu, 19:06  -  Miroslav Zámečník
Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor: Mladá fronta
22. listopadu, 19:06

Místní volby v Hongkongu tento víkend ukáží, zda voliči vytrestají spíše kandidáty, kteří se přikláněli v uplynulém půlroce na stranu Pekingu, anebo těch, kteří vyjádřili podporu masovým, ale poklidným protestům.

Ty začaly v červnu, původním motivem byl odpor proti novele extradičního zákona, podle níž by mohli být obyvatelé Hongkongu vydáváni justičním orgánům Čínské lidové republiky. Tehdy by stačilo jí po jasném vyjádření masové nespokojenosti stáhnout, ale vláda vůdkyně Hongkongu Carrie Lamové promeškala vhodnou příležitost, a návrh pouze na neurčito pozastavila.

Takže protesty pokračovaly a radikalizovaly se tak, jak policie a najaté mlátičky zasahovaly, a na druhé straně vzniklo agresivní „tvrdé jádro“. Lamová novelu stáhla až v září, ale to už bylo na zklidnění situace „příliš málo, příliš pozdě“. Existuje-li z poslední doby jeden příklad, jak moc měl pravdu Talleyrand se svým „bylo to horší než zločin, byla to chyba“, pak je to tento. Těch chyb bylo víc, přičemž Peking si může drbat hlavu, proč na Carrie vsadil.

Protože Hongkong nebude stejný jako dřív, a stejná nebude ani jeho role, kterou sehrával jak pro Čínu, tak pro zbytek světa.

Jako bývalá britská kolonie totiž v rámci principu „jedna země, dva systémy“ zdědil po Britech liberální ekonomické prostředí, svobodu shromažďování a nezávislou justici. V žebříčku Světové banky „Doing Business“ v posledních deseti letech nikdy neobsadil horší než pátou příčku.


source: tradingeconomics.com

Hongkong je z hlediska zboží a kapitálu oboustranně průchodná brána do obchodního, finančního a investičního světa, a jedna z nejvýznamnějších finančních metropolí vůbec. Na rozdíl od Číny má Hongkong volný pohyb kapitálu vůči zbytku světa, takže hongkongská burza je preferovaným místem, kam si chodí firmy z Čína pro kapitál, ať již cestou primárních emisí, tak dluhopisů, působí tady největší světové i čínské banky. Navíc díky unikátnímu spojení s burzami na pevninské Číně (Šang-haj, Šen-čen) zde mohli cizinci nejlépe nakupovat čínské akcie.

Díky práv