Hlavně nenápadně, ČSSD - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hlavně nenápadně, ČSSD

,
Hlavně nenápadně, ČSSD

Existuje staré politické pravidlo, které praví, že kdo nic nedělá, tomu rostou preference. Zdá se, že za své ho vzal předseda ČSSD Jan Hamáček. Pro ty, kteří se přestávají v politice orientovat, je důležité připomenout, že ČSSD stále sedí ve vládě a on je jejím předsedou.

Premiér Andrej Babiš k 30. dubnu mění tři ministry vlády. Jde o poměrně výraznou obměnu kabinetu. Končí nejdéle sloužící ministr dopravy České republiky, ministryně průmyslu a ministr spravedlnosti. Průmysl a doprava jsou tahouny ekonomiky, změna v resortu spravedlnosti je zase velmi citlivá vzhledem k iniciativě policie, která chce postavit premiéra Babiše před soud kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Jenže veškerá iniciativa Jana Hamáčka, šéfa jediného vládního partnera hnutí ANO, se smrskla na prohlášení, že svoje ministry měnit nebude, a že výměna Jana Kněžínka byla překvapivá. Nic víc.

To si Hamáček opravdu nic víc nemyslí? Vysvětlením může být jednoduše to, že se s ním Andrej Babiš o ničem zásadním moc nebaví a on neví, co by si myslet měl. Vládní změny projednává Babiš s Milošem Zemanem v Lánech a sociální demokracie je zcela evidentně mimo hru. Ve vládní koalici je sice „až tím druhým“, ale vláda přeci jen vystupuje jako celek a jako celek se také voličům zodpovídá.

Jaký očekáváte zisk ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu?

A pokud se ČSSD, potažmo Hamáčkovi něco nelíbí, třeba zmíněná změna na postu ministra spravedlnosti, měla by k tomu zaujmout alespoň nějaké zásadnější stanovisko, protože bez ní vláda fungovat nemůže. Byť je menším dílkem vlády, má tu moc kabinet potopit a z toho titulu i silnou vyjednávací pozici. Podívejte se třeba na komunisty. Ve vládě nejsou a splnilo se jim toužebně opakované přání ohledně odchodu ministra dopravy.

Hamáček a jeho možnosti jsou místo toho neviditelné nebo spíše neexistující. Vysvětlením toho může být, že si uvědomuje, že jakýkoliv protest proti fungování kabinetu pod Babišovým vedením může také znamenat vyhazov ČSSD a pokračování menšinové vlády. Tahle varianta je podle zdrojů z okruhu vlády ve hře více, než se může zdát. A chuť Miloše Zemana posadit si někoho svého do vlády stále trvá, nová ministryně spravedlnosti a jeho poradkyně Marie Benešová je toho důkazem.

Současný status Jana Hamáčka je důkazem toho, že ČSSD neměla přistupovat na účinkování ve vládě. Plní roli jen do počtu a nemůže si dovolit být ve vztahu k hnutí ANO sebevědomá.

Čtěte další texty Petra Weikerta

Ohodnoťte tento článek
Diskuze