Babišovo plesnivé pečivo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babišovo plesnivé pečivo

,
Babišovo plesnivé pečivo
Zdroj: Mladá fronta

Premiér Andrej Babiš bojuje dál svůj boj proti obvinění, že je jako předseda vlády ve střetu zájmů, protože při čerpání evropských dotací může pomoci své firmě Agrofert, která je sice ve svěřenském fondu, jeho jediným beneficientem je ale opět Andrej Babiš. A tak jeden Babiš spolurozhoduje o dělbě peněz, druhý Babiš peníze bere a to je vážný problém i pro jindy morálně velmi pružný selský rozum, s tím se nedá nic dělat, i když jste premiér.

Když k témuž názoru došlo 510 z 664 poslanců Evropské parlamentu, je směšné dál tvrdit, že za vším stojí manipulace „zrádných“ českých poslanců, kteří dělají v Bruselu politiku proti české vládě.

Tolik lidí by dokázal zmanipulovat leda zkušený hypnotizér, svůdný charismatik na úrovni mytického Rasputina, a takoví mezi českými europoslanci opravdu nejsou. Útoky proti politickému rozumu europoslanců Babiš problém nezakryje a nevyřeší; zůstane přítomen v každém českém vyjednávání v Unii jako hořká pachuť plesnivého pečiva.

A to je ten pravý problém: premiér Babiš v neustálých hádkách o svoji pošramocenou pověst ztrácí všechny případné sympatie, naštve každého, kdo nevidí věci jako on. A odradí všechny před jakoukoli případnou hlasovací aliancí, kterou by Česká republika mohla využít při prosazování svého.

Premiér se soustřeďuje na obranu vlastních zájmů, které pak – teď už dost průhledně falešně – vydává za zájmy národní. Na skutečnou evropskou politiku už není čas. Přitom v národním zájmu je mít v Evropské unii přátele, kteří nám pomohou prosadit výhodnější pozici.

Česko se v EU pod Babišovým vedením chová jako solitér, který si všechno zařídí, všechny ohromí svými výsledky a schopnostmi.

Jenže skutek utek. Místo schopného siláka vidíme bezmocného politického osamělce, který dělá ramena, ale pak jen pozoruje, jak ostatní, kteří se umějí domluvit, dělají skutečnou politiku, a nestačí se divit.

Ne, Babišova evropská arogance není v zájmu republiky. Možná někde tady dokonce začíná něco jako zrazování vyššího zájmu státu.

Babišovo plesnivé pečivo
4.4 (87.11%) 436 hlasování
Diskuze