Menu Zavřít

Systém pro digitalizaci zdravotních snímků se zabudovanou AI od společnosti OR-CZ používá již na 120 tuzemských nemocnic

26. 9. 2023
Autor: OR-CZ

Umělá inteligence (AI) proniká poslední dobou do všech možných oblastí, a ani zdravotnictví není výjimkou. Dnes a denně se o tom na vlastní kůže ujišťuje na 120 českých nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, které používají software MARIE PACS od tuzemské firmy OR-CZ.

Řešení zmíněné společnosti, respektive její divize Medial Solutions, kterou vede z pozice ředitele Michal Mačát, usnadňuje lékařům proces digitálního ukládání, správy a distribuce zdravotních snímků právě prostřednictvím technologie AI, čímž tak celou problematiku vyhodnocování dat pacientů činí mnohem efektivnější. Systém MARIE PACS (Picture Archiving and Communication System) je na trhu dostupný od roku 2004, jako první jej tehdy využili pracovní nemocnice v Břeclavi a od té doby rychle rozšiřuje i na další místa napříč Českem.

Systém MARIE PACS používá již na 120 tuzemských nemocnic, zdroj: OR-CZ

„Není to tak dávno, co nám všude říkali, že naše systémy nepotřebují. Nyní je využívá 120 tuzemských nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, čímž jsme obsadili asi dvě třetiny trhu digitalizace radiologických provozů,“ upřesňuje Mačát.

Ačkoliv primárním úkolem dotčeného softwaru je právě uchovávání, diagnostika a distribuce radiologických snímků, ve skutečnosti toho zvládne mnohem více. „Moderní radiologické přístroje, takzvané modality, spolu s diagnostickým prohlížečem, PACS a lékařem společně tvoří ekosystém, který každý den umožňuje zachraňovat lidské životy,“ doplňuje dále společnost. Ta zároveň ve více než stovce českých a slovenských nemocnic provozuje i novou výměnnou síť mDEX (Medical Data Exchange), což je pro změnu zabezpečená služba vhodná pro sdílení zdravotnické dokumentace mezi subjekty poskytující zdravotní péči.

Byl pro vás článek přínosný?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).