Menu Zavřít

Soud v Hongkongu poslal firmu China Evergrande do likvidace. Nejzadluženější developer na světě má závazky v hodnotě 7,5 bilionu korun

29. 1. 2024
Autor: Depositphotos

Hongkongský soud rozhodl v pondělí o tom, že čínská developerská společnost China Evergrande půjde od likvidace. Uvedla to zpravodajská agentura Reuters. Zmíněná realitní firma je nejzadluženějším developerem na světě, jako taková eviduje závazky v hodnotě 328 miliard dolarů, respektive 7,5 bilionu korun.

V platební neschopnosti se zmíněná společnost ocitla již před více než dvěma roky. Ke svému rozhodnutí došel soud v Hongkongu poté, co její vedení nebylo ani v takto dlouhém časovém rozpětí s to přijít s konkrétními a reálnými plány na potřebnou restruktualizaci.

Tak rychle to nepůjde. Ratingová agentura Fitch zhoršila prognózu růstu čínské ekonomiky, na vině je Evergrande
Přečtěte si také:

Tak rychle to nepůjde. Ratingová agentura Fitch zhoršila prognózu růstu čínské ekonomiky, na vině je Evergrande

„Jde o historický milník, zejména v rámci čínských hospodářských dějin. Tak jako západní ekonomika po pádu Lehman Brothers a související finanční krizi, jež nastala v jeho důsledku, se už nikdy nevrátila do starých kolejí, totéž může nyní potkat Čínu,“ přirovnal současnou situaci k událostem z roku 2008 hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Není to konec, ale začátek zdlouhavého procesu likvidace, který učiní každodenní chod Evergrande ještě složitějším,“ nechal se slyšet hlavní ekonom firmy Natixis Gary Ng. „Jelikož se většina aktiv společnost nachází na pevninské Číně, existují zde jisté nejasnosti ohledně toho, jak se věřitelům podaří zabavit majetek společnosti a v jakém pořadí budou splaceny dluhopisy těch věřitelů, kteří pocházejí ze zahraničí. Pro akcionáře tak může být situace vlastně ještě horší,“ doplnil.

Byl pro vás článek přínosný?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).