Menu Zavřít

Inflace těsně před dvouprocentním cílem. Ceny v Česku meziročně rostly nejpomaleji za necelé tři roky

15. 2. 2024
Autor: Depositphotos

Inflace se konečně vrací k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Během měsíce ledna meziročně klesla na 2,3 procenta, což je nejméně od března roku 2021. Oproti prosinci minulého roku rostly spotřebitelské ceny o 1,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

„Je třeba zdůraznit, že zpomalení spotřebitelské inflace na 2,3 procenta vyjadřuje jen meziroční změnu cenové hladiny mezi letošním a loňským lednem a nic nemění na extrémním nárůstu cenové hladiny v posledních dvou letech,“ uvádí analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák s tím, že kumulativně se ceny za roky 2022 a 2023 zvýšily o bezprecedentních 27,3 procenta.

K meziročnímu růstu nejvíce přispěla oblast bydlení, kde rostly ceny elektřiny a vodného a stočného. Zdražoval také zemní plyn, teplo a teplá voda. Roli při změně cenové hladiny hrál i dražší alkohol a tabák. Za potraviny jsme meziročně naopak zaplatili méně. „Zajímavé je rozdělit ceny na ceny zboží a na ceny služeb. Ceny zboží zdražily o 0,7 procenta, ceny služeb o 5,1 procenta. To ukazuje, jak zdražuje naše práce a dále konvergujeme k Německu,“ komentuje hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group Vladimír Pikora.

ČNB snížila základní úrokovou sazbu na 6,25 procenta. Hypotéky by díky tomu měly zlevnit
Přečtěte si také:

ČNB snížila základní úrokovou sazbu na 6,25 procenta. Hypotéky by díky tomu měly zlevnit

Pro Bankovní radu ČNB jsou lednové hodnoty potvrzením toho, že inflace v tuzemsku odeznívá, zároveň může být tato skutečnost argumentem pro rychlejší snižování úrokových sazeb na nadcházejících zasedáních. „Velmi rychlému snižování by mohlo zabránit jen další prudké oslabování koruny,“ říká Novák a dodává, že od začátku února oslabila naše měna vůči euru již o tři procenta. Dnes dopoledne byl kurz 25,5 korun za euro.

Pro letošní rok očekává analytik Akcenty zpomalení spotřebitelské inflace v rozmezí dvou až dvou a půl procenta, o jednu desetinu procentního bodu více pak odhaduje ČNB. Nejistotu dle něj představuje opožděný efekt přeceňování zboží a služeb v dalších měsících.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).