SŽDC: Grandi Stazioni měla času dost

18. října 2016, 10:09 - čap
18. října 2016, 10:09

Urychlená oprava památkově chráněné Fantovy budovy a návrat jejího reprezentativního vzhledu, nové nájemní smlouvy pro stávající nájemce obchodů v hale a zachování služeb. Majitel Hlavního nádraží, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), už nechce po převzetí budovy na nic čekat.

V nejbližších dnech se podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové správa železničních cest důkladně seznámí s aktuálním stavem celého objektu. Správa nádraží bude plně v její kompetenci. „Již nyní takto zajišťuje provoz více než tisícovky nádraží. Pro tyto účely disponuje kvalifikovaným a zkušeným personálem,“ sdělila serveru Euro.cz Šubová.

Jak již dříve SŽDC oznámila, snaží se oslovit všechny podnájemce na nádraží a informovat je o aktuální situaci. Nabízí jim nové nájemní smlouvy, neboť původní, uzavřené s Grandi Stazioni, zanikly. SŽDC chce navázat na stávající podmínky uzavřených smluv. „S drtivou většinou již také osobně jednáme, čímž jasně deklarujeme zájem o pokračování spolupráce,“ uvedla Šubová.

Současná situace, kdy skončila nájemní smlouva s Grandi Stazioni, nemůže být podle mluvčí pro firmu žádným překvapením. „Od července, kdy jsme se stali vlastníkem nádraží, jsme italské kolegy upozorňovali na protiprávní jednání v případě prodloužení spolupráce. Proto nemůže být pro Grandi Stazioni překvapivé vyústění celé situace. Vystavit SŽDC právnímu deliktu skutečně nelze. Spravujeme majetek státu a musíme postupovat s péčí řádného hospodáře,“ upozornila mluvčí.

Grandi Stazioni varovala, že pokud SŽDC společnost z objektu vypoví, bude požadovat 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za rekonstrukci odbavovací haly a rovněž náhradu za ušlý zisk z dalších let provozu nádraží. Podle Šubové ale SŽDC zatím žádnou oficiální žádost nedostala. „Případné finanční požadavky společnosti budou předmětem jednání. O oprávněnosti a výši případného požadavku rozhodne soud,“ zmínila mluvčí.

Grandi Stazioni uzavřela smlouvu na rekonstrukci Hlavního nádraží se společností České dráhy v roce 2003. Podle mluvčí SŽDC na to tak měla dost času. „Smlouva zaniká uplynutím základní doby jejího trvání k 16. říjnu 2016. Děje se tak výlučně z důvodu prodlení společnosti Grandi Stazioni s provedením a dokončením rekonstrukce, jež měla být původně dokončena již v roce 2013,“ uzavřela mluvčí.

Více o Hlavním nádraží :

SŽDC chce Grandi Stazioni zaplatit prostavěné peníze za nádraží

Správa železnic dnes převezme budovu hlavního nádraží

Grandi Stazioni končí na Hlavním nádraží. Za 13 let nedokončilo rekonstrukci


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít