SŽDC: Grandi Stazioni měla času dost

18. října 2016, 10:09 - čap
18. října 2016, 10:09

Urychlená oprava památkově chráněné Fantovy budovy a návrat jejího reprezentativního vzhledu, nové nájemní smlouvy pro stávající nájemce obchodů v hale a zachování služeb. Majitel Hlavního nádraží, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), už nechce po převzetí budovy na nic čekat.

V nejbližších dnech se podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové správa železničních cest důkladně seznámí s aktuálním stavem celého objektu. Správa nádraží bude plně v její kompetenci. „Již nyní takto zajišťuje provoz více než tisícovky nádraží. Pro tyto účely disponuje kvalifikovaným a zkušeným personálem,“ sdělila serveru Euro.cz Šubová.

Jak již dříve SŽDC oznámila, snaží se oslovit všechny podnájemce na nádraží a informovat je o aktuální situaci. Nabízí jim nové nájemní smlouvy, neboť původní, uzavřené s Grandi Stazioni, zanikly. SŽDC chce navázat na stávající podmínky uzavřených smluv. „S drtivou většinou již také osobně jednáme, čímž jasně deklarujeme zájem o pokračování spolupráce,“ uvedla Šubová.

Současná situace, kdy skončila nájemní smlouva s Grandi Stazioni, nemůže být podle mluvčí pro firmu žádným překvapením. „Od července, kdy jsme se stali vlastníkem nádraží, jsme italské kolegy upozorňovali na protiprávní jednání v případě prodloužení spolupráce. Proto nemůže být pro Grandi Stazioni překvapivé vyústění celé situace. Vystavit SŽDC právnímu deliktu skutečně nelze. Spravujeme majetek státu a musíme postupovat s péčí řádného hospodáře,“ upozornila mluvčí.

Grandi Stazioni varovala, že pokud SŽDC společnost z objektu vypoví, bude požadovat 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za rekonstrukci odbavovací haly a rovněž náhradu za ušlý zisk z dalších let provozu nádraží. Podle Šubové ale SŽDC zatím žádnou oficiální žádost nedostala. „Případné finanční požadavky společnosti budou předmětem jednání. O oprávněnosti a výši případného požadavku rozhodne soud,“ zmínila mluvčí.

Grandi Stazioni uzavřela smlouvu na rekonstrukci Hlavního nádraží se společností České dráhy v roce 2003. Podle mluvčí SŽDC na to tak měla dost času. „Smlouva zaniká uplynutím základní doby jejího trvání k 16. říjnu 2016. Děje se tak výlučně z důvodu prodlení společnosti Grandi Stazioni s provedením a dokončením rekonstrukce, jež měla být původně dokončena již v roce 2013,“ uzavřela mluvčí.

Více o Hlavním nádraží :

SŽDC chce Grandi Stazioni zaplatit prostavěné peníze za nádraží

Správa železnic dnes převezme budovu hlavního nádraží

Grandi Stazioni končí na Hlavním nádraží. Za 13 let nedokončilo rekonstrukci


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít