Elity San Franciska chtějí z ulic vyhnat bezdomovce

Adam Štěpánek 18. října 2016, 07:13  -  stp
18. října 2016, 07:13

V San Francisku eskaluje sociální napětí vyvolané růstem cen bydlení. Lidi bez domova možná přijdou úplně o všechno. Elity technologické branže z nedalekého Silicon Valley přišly s návrhem, který by jim zakázal na ulicích stavět stany.

San Francisco a Silicon Valley lákají největší kapacity technologické branže. Se zvyšujícími se příjmy v regionu roste i poptávka po bydlení a tím pádem i ceny. Nejde přitom o zanedbatelné zvyšování, výjimkou není ani nárůst nájmu o více než 300 procent.

Kvůli rozrůstající se sociální krizi se neustále zvyšuje i počet bezdomovců, kterých je v San Francisku v současné době už téměř sedm tisíc. Přístřešky s možností dočasného pobytu navíc mají jen omezenou kapacitu, a proto narůstá počet lidí, kteří přespávají na ulicích ve stanech. Řada z nich se usídlila před budovami velkých firem. Technologické elity teď přišly s kontroverzním návrhem: bezdomovce chtějí z ulic vyhnat úplně.

V současnosti platí zákaz okupování chodníků mezi sedmou ranní a jedenáctou večerní a bezpečnostní složky mají možnost odstraňovat závadné objekty. Zákaz stavění stanů však v městských stanovách chybí. A právě to chce změnit návrh Proposition Q, který podporují například předseda Sequoia Capital Michael Moritz, investor Ron Conway či investor a manžel šéfky Yahoo Marissy Mayerové Zachary Bogue.

V návrhu, o jehož schválení budou rozhodovat občané, se píše, že přespávání lidí na ulících je nebezpečné a nezdravé. Jeho autoři tvrdí, že řešením situace lidí bez domova nejsou stany, ale bydlení. To ovšem lidem bez domova opatřit nehodlají. Navrhují následující: pořádkové síly by v okolí stanu vyvěsily výzvu na jeho odstranění do 24 hodin. Pokud by k němu nedošlo, dostaly by možnost jej zabavit. Město by pak všechny osobní věci postižených osob dalo do úschovy, kde by je po 90 dní bezplatně skladovalo a po uplynutí této doby je mohlo zničit. Dotčeným osobám by bylo nabídnuto dočasné přespání v útulku nebo uhrazení autobusové jízdenky na přepravu do jiného města.

Přečtěte si více o sociální krizi v San Francisku:

Odvrácená tvář San Franciska. Boom přinesl sociální krizi

Kontroverzní návrh ihned vyvolal ostrou protireakci, pod kterou se podepsala i místní organizace Demokratické strany. Jejím hlavním argumentem je tvrzení, že předkládaný návrh situaci lidí bez domova neřeší, ale naopak ji ještě zhoršuje. Po promptním opuštění svého stanu by bezdomovcům byla zajištěna jen jedna noc v dočasném přístřešku a poté by se ocitli znovu na ulici, tentokrát navíc bez čehokoli nad hlavou. Námitkou autorů návrhu, který podporuje i starosta města Ed Lee, je však tvrzení, že denně zůstává nevyužito až 10 procent lůžek pro bezdomovce.

K zamítnutí návrhu vyzval vlivný deník San Francisco Chronicle, který rovněž tvrdí, že nejde o žádné řešení, ale spíše o vyjádření frustrace a politického symbolismu. I v případě schválení návrhu by stany z ulic nezmizely a jeho podporovatelé by zjistili, že tím ničeho nedosáhli, tvrdí list.


Dále čtěte:

V San Francisku se propadá mrakodrap. Hrozí obří soudní spor

Realitní krize na Zélandu. V Aucklandu stojí dům víc než v Londýně


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít