Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

, Miroslav Novák,
Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá
Zdroj: AKCENTA CZ

Česká národní banka ve své prognóze pro letošní rok i nadále počítá s posilováním koruny. Pod 25 korun za euro by měla koruna zamířit konkrétně ve 3. čtvrtletí. Lze na to však spoléhat?

Základní parametry zůstávají stejné jako v loňském roce: pozitivní úrokový diferenciál je na straně koruny, a navíc nelze letos vyloučit další růst úrokových sazeb. Běžný účet platební bilance setrvává v přebytku a česká ekonomika i přes zpomalení poroste rychleji než HDP v eurozóně.

Na druhé straně však přibývají vnější rizika. K hrozbě obchodního protekcionismu a nevyřešenému brexitu totiž přibylo i výrazné zpomalení německé ekonomiky v 2. polovině loňského roku. A výsledně přetrvává i vysoká expozice zahraničních investorů v koruně a nelze příliš předpokládat, že by se na této skutečnosti něco zásadního změnilo.

Proto předpokládám, že jedno nebo dvojí zvýšení sazeb ČNB žádnou lavinu zájmu o nákup koruny nespustí. Spolehnout se v tomto směru nelze ani na exportéry, jejichž zajištěnost proti posílení koruny se sice v průběhu loňského roku snížila, avšak i tak zůstává nad historickým průměrem.

Pokud vše shrnu, tak pravděpodobnost toho, že se koruna letos podívá hlouběji pod hladinu 25 Kč/EUR není příliš vysoká a prognóza ČNB tak v tomto směru zůstává možná až příliš optimistická.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze