Očkování bez jehly. AstraZeneca vyvinula dětskou vakcínu proti chřipce, která se aplikuje nosem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Očkování bez jehly. AstraZeneca vyvinula dětskou vakcínu proti chřipce, která se aplikuje nosem

,
Očkování bez jehly. AstraZeneca vyvinula dětskou vakcínu proti chřipce, která se aplikuje nosem
Zdroj: James Gathany, Dr. Bill Atkinson, USCDCP
  • Ministerstvo zdravotnictví povolilo využívání nové vakcíny FluenzTetra od firmy AstraZeneca

  • Vakcína je určena dětem, snižuje pravděpodobnost nákazy čtyřmi kmeny chřipky a aplikuje se bez injekce

  • Podle odborníků nás po covidu čeká drsnější chřipková epidemie, lékaři proto doporučují očkování

Největší dětský strach? Mnoho lidí by nejspíš odpovědělo, že v předškolních letech se velmi obávali návštěvy pana doktora, obzvlášť když věděli, že je čeká nepříjemná injekce. Ostatně při odběrech krve či očkování omdlévají i někteří dospělí. Zkrátka spousta dětí by vyměnila všechny bonbóny na světě za to, aby mohly povinná očkování absolvovat bez píchání. Například v podobě kapek do nosu.

Nosní dírkou se totiž podává nová dětská vakcína proti chřipce FluenzTetra od firmy AstraZeneca. Cambridgeská farmaceutická společnost, která se proslavila mimo jiné jako výrobce jedné z vakcín proti covid-19, dostala v srpnu od českého Ministerstva zdravotnictví zelenou. Státní ústav pro kontrolu léčiv označil její novou vakcínu za bezpečnou a účinnou proti onemocnění chřipkovými viry A/Victoria, A/Cambodia, B/Phuket a B/Washington.

Vakcína má podobu suspenze, která se aplikuje do nosních dírek, takže z ní děti nemusí mít obavy a zároveň odpadají komplikace v podobě bolavého ramene nebo nevolnosti. Očkování proti chřipce se vyplatí především u rizikových skupin dětí se sklonem k těžšímu průběhu nebo jako prevence přenosu nemoci v rodině.

Vědci vytvořili kapky do nosu, které chrání před zánětem mozkových blan. Obsahují bakteriální infekci

Vakcína je určena pro děti od dvou do osmnácti let, a pokud mladistvý předtím nedostal jiné protichřipkové očkování, podává se ve dvou dávkách s měsíčním odstupem. Česká vakcinologická společnost prevenci proti chřipce doporučuje dětem s chronickým onemocněním plic a dýchacích cest, srdce a cév, ledvin, jater, ale také pacientům s neurologickými onemocněními a poruchami imunity, u kterých hrozí komplikovaný průběh nemoci. Na základě mezinárodních doporučení se však za rizikovou skupinu, která by měla být očkována, považují i děti do pěti let.

Po covidu bude chřipka

„Vzhledem k opatřením, která proběhla v České republice v souvislosti s pandemií covid-19, se nám chřipka v loňském roce vyhnula. To však může způsobit mnohem závažnější problémy v nadcházejí chřipkové sezóně,“ připomíná dětská lékařka Hana Cabrnochová. „Pokud se na podzim zruší protiepidemická opatření, může letos chřipka na naši společnost udeřit mnohem silněji,“ říká. Dodává, že v Česku se proočkovanost populace proti chřipce drží na nízké úrovni a zájem rodičů o očkování dětí je mizivý, což by mohla změnit právě vakcína bez injekcí.

Nejvhodnější doba pro návštěvu lékaře je před začátkem každoroční chřipkové epidemie, tedy od září do listopadu. Právě v dětských skupinách se totiž nemoc šíří nejrychleji. Kromě toho, že dětem často osobní prostor nic neříká, jsou malí pacienti infekční déle než dospělí. Chřipku mohou šířit až deset dní, z toho prvních osm nemusí mít žádné příznaky, takže rodiče se o nemoci dozví, až když ji pravděpodobně mají v těle taky.

Na přelomu let 2020 a 2021 se každoroční chřipková epidemie nekonala kvůli koronavirovým opatřením. Podle zdravotníků však to, že se onemocnění skoro nevyskytovalo, rozhodně neznamená, že by virus vymizel. Naopak prý může být o to agresivnější, aby se mu povedlo se uchytit při další příležitosti. Podle dat Státního zdravotního ústavu v loňských a letošních zimních měsících nebyly laboratorně potvrzeny žádné případy chřipky. Podobná data přicházela i z dalších států na severní polokouli. Minimální výskyt chřipky hlásily také americký úřad Centers for Disease Control and Prevention i britský Public Health England. Chřipka je respirační onemocnění stejně jako koronavirus, takže pokud lidé přijmou opatření proti šíření jednoho z nich, ovlivní to i druhý.

Český poskytovatel PCR testů brzký konec covidu nečeká. Právě otevírá novou laboratoř na 10 tisíc vzorků denně

„Myslím, že se musíme připravit na tuhou zimu, a to nejen s koronaviry, protože jsme prožili rok téměř bez jakýchkoliv jiných respiračních infekcí. To znamená, že potenciálně je imunita populace proti nim nižší,“ uvedla lékařka Susan Hopkinsová a vedoucí strategické skupiny pro covid-19 z úřadu Public Health England v rozhovoru pro BBC. Chřipka si každoročně vyžádá tisíce obětí a mezi nejčastěji hospitalizované pacienty patří právě děti. Proto letos lékaři apelují na rodiče, aby je dali očkovat.

Podcenit chřipku se nevyplatí

Z vedlejších účinků se může po vakcíně vyskytnout alergická reakce a očkovat by se neměly nechávat děti s poruchami imunity, například s leukémií, lymfomem nebo HIV v symptomatické fázi. FluenzTetra obsahuje oslabené živé viry, takže má určitý potenciál nákazy a není vhodná pro děti s těžkým astmatem. Přípravek prošel dvěma klinickými studiemi na dětech a celkem ho vyzkoušelo 31 231 mladých pacientů. Bezpečnostním profilem se nová vakcína nijak neliší od existující látky Fluenz, pouze je do ní přidán čtvrtý kmen viru.

Zatímco na obyčejné nachlazení stačí horký čaj a pár dní v posteli, podceňovat pravou chřipku se nevyplatí, protože v krajních případech může ohrožovat i na životě. Na rozdíl od koronaviru je nemoc nebezpečnější pro děti, které si teprve budují imunitu, než pro dospělé. Očkování před ní dítě ochrání na šest měsíců až rok.