Zeman vyznamenal letce Bočka, exprezidenta Klause či hokejistu Jágra - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zeman vyznamenal letce Bočka, exprezidenta Klause či hokejistu Jágra

, čtk,
Zeman vyznamenal letce Bočka, exprezidenta Klause či hokejistu Jágra
Zdroj: čtk

Prezident Miloš Zeman udělil 42 osobnostem státní vyznamenání. Nejvyšším vyznamenáním Řád bílého lva ocenil osm lidí, mimo jiné podnikatele Jana Antonína Baťu, válečného veterána Emila Bočka nebo svého předchůdce Václava Klause. Medaile za hrdinství obdrželo šest lidí, medaile Za zásluhy dostali mimo jiné hokejista Jaromír Jágr nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Udělováním vyznamenání vyvrcholily dnešní oslavy 101 let od vzniku samostatného československého státu, akce se uskutečnily také u Národního památníku na pražském Vítkově, na Hradčanském náměstí nebo v Brně.

Nejvyšší státní vyznamenání Zeman dále udělil někdejšímu vídeňskému starostovi s československými kořeny Helmutu Zilkovi a in memoriam válečným veteránům Josefu Ocelkovi a Jaroslavu Selnerovi. Řád obdržel i bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster a československý generál justiční služby Bohuslav Ečer. Jelínek, který jako jediný obdržel Řád T. G. M., pomáhal lidem na Volyni za druhé světové války. Zeman původně uvažoval o udělení téhož řádu katolickému knězi Petru Piťhovi.

Medailí za hrdinství prezident Miloš Zeman vyznamenal čtyři hrdinky a hrdiny z druhé světové války, vojáka padlého v Afghánistánu a aktéra potyčky na koupališti v Dubí. Oceněni tak byli Božena Ivanová, Jarmila Halbrštátová, Karel Kněz, David Michajlak, Tomáš Procházka a Kurt Taussig.

Medaile Za zásluhy dostalo 27 lidí. V seznamu vyznamenaných jako každoročně nechybí sportovci, umělci, vědci, lékaři, podnikatelé i politici. Z oblasti kultury a umění dostala medaili například čínská bohemistka Sü Wej-ču, zpěvák a herec Josef Zíma, umělecký fotograf Jan Saudek nebo režisér a hudebník Emir Kusturica, který byl v minulosti vyznamenán i ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ze sportovní oblasti vybral Zeman kromě Jágra také třeba motocyklového závodníka Libora Podmola nebo Elišku Junkovou, legendární československou automobilovou závodnici. Za zásluhy v oblasti vědy byl oceněn vědec a chemik Jan Mašát, porodník Antonín Doležal, který v Praze na porodním oddělení U Apolináře odrodil tisíce dětí, či bioložka a filozofka Helena Haškovcová.

Mezi oceněnými je i advokát a filantrop Pavel Smutný, který je prezidentem Smíšené izraelsko-české obchodní komory nebo stál za vznikem Ceny Arnošta Lustiga. Média ale v posledních dnech informovala o jeho spolupráci s StB. Smutný kontakt připustil, odmítá ale, že by s tajnou policií skutečně spolupracoval.

Zeman v projevu při ceremoniálu, který pronesl kvůli bolesti nohou vsedě, mimo jiné vyjádřil názor, že pokud někdo dostává státní vyznamenání, mělo by být vždy první třídy. Následně představil osobnosti, které obdržely nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. Opětovně ale také zkritizoval to, že Senát dříve odmítl nominaci spisovatelky a signatářky Charty 77 Lenky Procházkové do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Karel Kryl kdysi řekl, že Česko je země závisti a měl v mnohém pravdu. Závisti lidí, kteří dokážou pouze komentovat práci těch druhých, aniž by za nimi vlastní práce byla. Zde bych chtěl připomenout půvabný aforismus Karla Čapka, podle něhož literární kritik je člověk, který radí spisovateli, jak by on napsal knihu, kdyby to uměl. Máme zde příliš mnoho kritiků a příliš málo lidí polem pracujících. Já bych si proto velice přál, aby se podíl kritiků snižoval ve prospěch lidí vytvářejících skutečné hodnoty,“ uvedl Zeman v závěru.

Vznik státu si dnes na Vítkově spolu s politiky připomněli zástupci armády, váleční veteráni i představitelé spolků. U sochy T. G. M. na Hradčanském náměstí v Praze položila květiny a věnce dvacítka zástupců České konference rektorů.

Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval do generálských hodností sedm mužů z řad vojáků, hasičů či policistů včetně ředitele Hasičského záchranného sboru Drahoslava Ryby nebo šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna. U šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky odmítl Zeman již čtvrtý návrh vlády, důvod nejmenování dnes nekomentoval.

Konalo se také shromáždění v Míčovně Pražského hradu pořádané Českým svazem bojovníků za svobodu. Na 12 místech v Česku a dvou v USA se dnes lidé mohli zapojit do premiérového ročníku Běhu republiky, kterým chtěla vznik státu oslavit tělovýchovná organizace Sokol. Zájemci si také mohli prohlédnout běžně nepřístupná místa, protože se na státní svátek otevřela Kramářova vila, reprezentační prostory Obecního domu, Sněmovna, Senát, rezidence pražského primátora a budovy řady ministerstev.

K výročí samostatného státu pogratulovali v dopisech Zemanovi a českým občanům třeba prezidenti USA, Francie, Německa, Polska a Maďarska. S přáním se připojili také španělský, nizozemský a belgický král i nový japonský císař.

Čtěte také:

Trump pogratuloval Česku ke 101. výročí samostatnosti, připomněl i výročí sametové revoluce

Komentář: Grospičovy dopravní příhody

Ani napočtvrté. Zeman znovu nejmenoval šéfa BIS Koudelku generálem

Ohodnoťte tento článek
Diskuze