Trump pogratuloval Česku ke 101. výročí samostatnosti, připomněl i výročí sametové revoluce - Euro.cz

Přihlášení

Trump pogratuloval Česku ke 101. výročí samostatnosti, připomněl i výročí sametové revoluce

, čtk,

Americký prezident Donald Trump v dopise prezidentovi Miloši Zemanovi pogratuloval Česku ke 101. výročí vzniku Československa a samostatnosti. Připomněl i letošní 30. výročí sametové revoluce. Americký prezident napsal, že Spojené státy jsou Česku vděčné za mezinárodní závazek prosazovat mír, lidská práva a prosperitu. Ocenil také přínos české účasti v Afghánistánu a podporu v Sýrii.

„Jménem lidu Spojených států amerických blahopřeji lidu České republiky ke 101. výročí vaší samostatnosti v roce 1918. Tento rok je zároveň 30. výročím sametové revoluce, a Spojené státy americké rovněž ctí a oslavují odvážné, oddané a vizionářské občany, kteří pomohli Československu vymanit se ze sovětského vlivu a komunistického útisku a pomohli nástupu éry demokracie a ekonomické svobody,“ napsal Trump v dopise, který zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že tyto ideály a hodnoty, které obě země sdílejí, utvářejí základy společné a pevné transatlantické aliance a přátelství.

Americký prezident zároveň v dopise vyjádřil vděk za mezinárodní závazek Česka prosazovat mír, lidská práva a prosperitu. „Oceňujeme přínos účasti České republiky v Afghánistánu a její podporu jako ochranné síly v Sýrii,“ napsal.

Česká republika si dnes připomíná 101 let od vzniku samostatného československého státu. Budou se konat tradiční pietní akce v Praze na Vítkově, na Pražském hradě nebo u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. V předvečer státního svátku se prezident tradičně sešel se zahraničními velvyslanci. Oslavy se letos na rozdíl od loňského stého výročí nekonají za účasti zahraničních státníků. Loni do Prahy přijel například francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, představitelé Slovenska a zástupci dalších evropských zemí. Na vojenskou přehlídku zavítal americký ministr obrany James Mattis.

Čtěte také:

Zeman vyznamená 43 osobností, mezi nimi bývalého starostu Vídně Zilka

Esej: Trumpety a greténi

Díky, Donalde! Trump na Blízkém východě vyklízí pole