Za letu si čtou, upravují knír a dělají selfíčka. Japonci už mají amerických pilotů po krk - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Za letu si čtou, upravují knír a dělají selfíčka. Japonci už mají amerických pilotů po krk

, Tomáš Bohuslav,
Za letu si čtou, upravují knír a dělají selfíčka. Japonci už mají amerických pilotů po krk
Zdroj: Shutterstock

Japonské úřady jsou znepokojeny závěry vyplývajícími z vyšetřování fatální srážky dvou letounů patřících Námořní pěchotě Spojených států amerických, k níž došlo loni 6. prosince nad Filipínským mořem zhruba 300 kilometrů jižně od západního pobřeží země. Zpráva totiž uvádí, že chování členů jednotky, které jedno z letadel patřilo, je dlouhodobě velice neprofesionální. Piloti se během letu oddávají četbě knih či úpravě své vizáže, a ještě se tím chlubí na sociálních sítích.

Jak s odkazem na japonskou veřejnoprávní stanici NHK uvádí britský deník The Guardian, počínání amerických letců je podle Tsugumasy Muraoky, guvernéra prefektury Jamaguči na ostrově Honšú, kde inkriminovaná jednotka operuje, naprosto „nehorázné“. Požaduje proto po tamním ministerstvu obrany, aby na Američany naléhalo a vyzvalo je k zavedení přísných opatření.

Zneužívání léků, nadměrné pití a porušování rozkazů

Že by i během onoho osudného letu piloti takto hrubě porušovali pravidla, sice zpráva přímo netvrdí, poukazuje však na to, že kromě chyby v pilotáži k ní přispěla též „neprofesionalita velení“ dotčeného útvaru. S morálkou prý měla jednotka ze základny v Iwakuni problémy dlouhodobě.

Američtí vojenští představitelé si na ni po loňské srážce tankovacího letadla KC-130J se stíhačkou F/A-18D Hornet, v jejímž důsledku zahynulo celkem šest lidí, posvítili. Aby se dopátrali toho, jak to na základně chodí, přitom nemuseli chodit zas až tak daleko. Stačilo totiž zavítat na sociální sítě, kam piloti nahrávali takzvaná selfíčka pořízená během jednotlivých letů. To však byla jen pomyslná špička ledovce, jak se později ukázalo.

„Příklady neprofesionalismu zahrnovaly zneužívání volně prodejných léků i těch na předpis, nadměrnou spotřebu alkoholu, cizoložství, porušování rozkazů a počínání si v rozporu se základními principy profesionálního leteckého výcviku,“ uvádí se ve zprávě.

Jakmile vyšly tyto prohřešky najevo, začaly rovněž padat první hlavy. The Guardian dále uvádí, že podle tiskové agentury Kjódo byly v důsledku zjištěných okolností propuštěni čtyři důstojnici sloužící v jednotce. Některým lidem žijícím v okolí této americké vojenské základny to však nestačí.

„Jejich chování je extrémně nebezpečné. Mohli způsobit nehodu, všechny lety by měli okamžitě zakázat,“ řekl zmíněné agentuře Jungen Tamura, jeden z členů místního zastupitelstva.

Bomba dopadla na soukromý pozemek

Loňská srážka tankovacího letounu se stíhačkou přitom není zdaleka jedinou, která vzbudila u Japonců obavy o jejich vlastní bezpečnost. K podobným incidentům dochází v této oblasti poměrně často. Jak připomíná The Guardian, o pouhý měsíc dříve se jižně od japonského ostrova Okinawa zřítil stíhací letoun patřící pro změnu americkému námořnictvu. Oba letci tehdy přežili.

K nejnovějšímu pozdvižení, které způsobuje Japoncům další vrásky na čele, pak došlo tento týden ve čtvrtek. Tentokrát byli v hlavní roli piloti letectva, další z pěti složek Ozbrojených sil Spojených států. Ti omylem navedli bombu svrženou ze svého stroje F-16 mimo určený cíl a na místo střelnice zasáhli soukromý pozemek. Naštěstí se však jednalo o atrapu. K žádným zraněním či škodám na majetku v důsledku jejich pochybení nedošlo.

Čtěte také:

Když se medvěd potká s neviditelným dravcem. Ruský jaderný bombardér se přiblížil na dosah USA a Kanady

Blízká setkání. Rusové provokují, české gripeny je krotily už pětkrát

Ostrý test: české gripeny v Pobaltí vyzkouší „dalekohledy“ za 325 milionů

Ohodnoťte tento článek
Diskuze