Who is WHO? Pandemie odhalila slabiny Světové zdravotnické organizace - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Who is WHO? Pandemie odhalila slabiny Světové zdravotnické organizace

,
Who is WHO? Pandemie odhalila slabiny Světové zdravotnické organizace
Zdroj: Profimedia.cz

Drahý a poslední dobou stále hlasitěji kritizovaný moloch. Pozice Světové zdravotnické organizace (WHO) není v současné době vůbec záviděníhodná.

Britský deník The Guardian před několika dny napsal, že organizace čelí skutečné krizi. WHO kritiku odmítá a snaží se vyrovnat s výpadkem finančních zdrojů, o který se postaral americký prezident Donald Trump. Organizaci obvinil, že nezvládla včas reagovat na koronavirus, a označil ji za pročínskou, zatímco USA posílají do rozpočtu stovky milionů dolarů ročně.

„Doufáme, ze USA ještě zváží své rozhodnutí a ze nás budou nadále podporovat. Pozastavení financování ovlivní činnost WHO v oblastech, jako jsou imunizace dětí, vymýcení dětské obrny a další USÍ základní služby v některých nejzranitelnějších částech světa,“ řekl týdeníku Euro šéf českého zastoupení WHO Srđan Matić.

„Nyní analyzujeme celkový dopad, který na naši práci bude mít omezené financování, snažíme se spolupracovat s partnery, aby výpadek pomohli nahradit. Dosud byla reakce většiny zemí a partnerů pozitivní,“ dodal bez dalších podrobností Matić.

WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) byla založena v roce 1948 jako nezávislá a koordinační autorita pro oblast mezinárodního veřejného zdraví. Má 194 členských států a její hlavní úloha je likvidovat zejména klíčové infekční nemoci. Za největší úspěch připisovaný WHO se považuje vymýcení pravých neštovic, které v padesátých letech zabily miliony lidí.

WHO má 149 národních kanceláří včetně té v České republice, kde nyní tato organizace ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví připravuje audit veřejného zdravotního systému a kapacit.

„Česká republika má starý systém veřejného zdraví zavedený někdy v 19. století a od té doby byl výrazněji přezkoumáván a reformován možná jen dvakrát nebo třikrát. Tento systém je poměrně robustní, reakce na covid-19 jasně ukázala, že má některé velmi silné kapacity a vlastnosti, ale pandemie také odhalila slabiny tohoto systému, které by měly být do budoucna řešeny,“ uvedl Matić.

Srđan Matić

Kdo je tady auditor?

Audit dohodla WHO s resortem zdravotnictví už loni, některé přípravné práce proběhly v prosinci a letos v lednu. Start byl naplánován na únor. Jenže přišla pandemie, která vše zpozdila. „Ústředním bodem auditu je otázka, zda je systém veřejného zdraví vhodný pro jedenadvacáté století a jaká zlepšení jsou zapotřebí v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu. Přezkum a doporučení by měly být předmětem širokého zapojení odborníků a zúčastněných stran. V tomto okamžiku je předčasné mluvit o konkrétních věcech. Doufám však, že posílení systémů a služeb veřejného zdraví bude viditelnou a důležitou součástí nové české národní zdravotní politiky Zdraví2030,“ přiblížil plán Matić.

Kvůli reakci na pandemii čeká audit i samotnou WHO, na kterou se sype kritika ze všech stran. „Stejně jako ve všech předchozích případech dojde k přezkumu toho, co WHO dělala během pandemie nemoci covid-19, a budeme informovat členské státy a naše řídící orgány o vhodných změnách a zlepšeních. Nyní bychom se měli zaměřit na reakci na pandemii a záchranu životů,“ dodal Matić.

Špatně placený kouč

Velkou vstřícnost organizace vůči čínské diktatuře a podcenění koronaviru nekritizoval jen americký prezident. „Vypadá to, že jsme v situaci, kdy se WHO nehodlá prosazovat jako autorita,“ poznamenal například univerzitní profesor a expert na globální zdravotnictví David Fidler, který spolupracuje s WHO jako konzultant.

John MacKenzie, virolog a další poradce WHO, dokonce prohlásil, že vedení organizace je velmi frustrováno, neboť její varování někteří politici zcela ignorovali.

Deník The Guardian v této souvislosti označil WHO za špatně placeného kouče, který se bojí prohry, ale jediné, co může dělat, je přemlouvat a prosit, aby hráči dělali to, co po nich žádá. WHO totiž nemá žádnou možnost sankcionovat své členy.

Že WHO má pouze koordinační, koučovací a přesvědčovací roli, zdůraznil i Matic. „Každý stát je suverénní, nikoho nemůžeme a ani nebudeme do ničeho nutit. Můžeme jen přesvědčovat prostřednictvím předkládání důkazů nebo tím, že ukážeme, jak a co dělají jiné země, tedy propagací dobrých příkladů a osvědčených postupů,“ vysvětlil šéf českého zastoupení.

Hlavně to zdravíčko

Reakci WHO na pandemii onemocnění covid-19 dávala média do souvislosti s postupem této organizace v počátcích šíření SARS v roce 2003. Tehdejší šéfka WHO Gro Harlem Brundtlandová zavelela k velmi rychlému a tvrdému přístupu vůči Číně. Okamžitě vydala doporučení na omezení cestování a neváhala obvinit Čínu ze zatajování informací. Její razantní postup je na hony vzdálen tomu, jak vystupuje současný šéf WHO, Etiopan Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ten ještě v polovině ledna chválil Čínu za její nasazení a transparentnost. Za několik týdnů se přitom ukázalo, že počet mrtvých je více než desetinásobný proti tomu, co Čína reportovala. Německý Die Welt vydal článek s titulkem „Tato WHO nás ohrožuje“ a neváhal upozornit na to, že Ghebreyesus se dostal do funkce díky čínské lobby, neboť byl členem vlády v době, kdy Čína v Etiopii masivně investovala.

Celkový rozpočet na roky 2020 a 2021 plánovaný ještě před vypuknutím koronavirové pandemie vychází na 4,8 miliardy dolarů. Portál BBC s odkazem na finanční výkazy za roky 2018 a 2019 uvedl, že USA poskytly WHO 400 milionů dolarů, což bylo necelých 15 procent tehdejšího rozpočtu organizace.

Americká rozhlasová stanice NPR uvedla, že poslední odhad amerického příspěvku představuje asi dvaadvacet procent rozpočtu WHO. Necelých osmdesát procent rozpočtu plní soukromé subjekty. Jedním z největších je nadace Billa a Melindy Gatesových. Gates je známý propagátor celosvětové vakcinace, WHO proto musí odrážet kritiku i z této strany, tedy zda lze vyloučit, že doporučení a vůbec činnost této nejvyšší lékařské autority nepůjde záměrně na ruku tomu, co prosazuje Gates.