Who is WHO? Pandemie odhalila slabiny Světové zdravotnické organizace - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Who is WHO? Pandemie odhalila slabiny Světové zdravotnické organizace

,
Who is WHO? Pandemie odhalila slabiny Světové zdravotnické organizace
Zdroj: Profimedia.cz

Drahý a poslední dobou stále hlasitěji kritizovaný moloch. Pozice Světové zdravotnické organizace (WHO) není v současné době vůbec záviděníhodná.

Britský deník The Guardian před několika dny napsal, že organizace čelí skutečné krizi. WHO kritiku odmítá a snaží se vyrovnat s výpadkem finančních zdrojů, o který se postaral americký prezident Donald Trump. Organizaci obvinil, že nezvládla včas reagovat na koronavirus, a označil ji za pročínskou, zatímco USA posílají do rozpočtu stovky milionů dolarů ročně.

„Doufáme, ze USA ještě zváží své rozhodnutí a ze nás budou nadále podporovat. Pozastavení financování ovlivní činnost WHO v oblastech, jako jsou imunizace dětí, vymýcení dětské obrny a další USÍ základní služby v některých nejzranitelnějších částech světa,“ řekl týdeníku Euro šéf českého zastoupení WHO Srđan Matić.

„Nyní analyzujeme celkový dopad, který na naši práci bude mít omezené financování, snažíme se spolupracovat s partnery, aby výpadek pomohli nahradit. Dosud byla reakce většiny zemí a partnerů pozitivní,“ dodal bez dalších podrobností Matić.

WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) byla založena v roce 1948 jako nezávislá a koordinační autorita pro oblast mezinárodního veřejného zdraví. Má 194 členských států a její hlavní úloha je likvidovat zejména klíčové infekční nemoci. Za největší úspěch připisovaný WHO se považuje vymýcení pravých neštovic, které v padesátých letech zabily miliony lidí.

WHO má 149 národních kanceláří včetně té v České republice, kde nyní tato organizace ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví připravuje audit veřejného zdravotního systému a kapacit.

„Česká republika má starý systém veřejného zdraví zavedený někdy v 19. století a od té…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?